SZKO£A W KO¦CIELCU - ZARYS

 

Zarys historii szko³y


   Po drugiej wojnie ¶wiatowej szkolnictwo i pozaszkolna o¶wiata rolnicza nadzorowane by³y przez ówczesne Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych, które nakre¶li³o szeroki program ich rozwoju. W systemie edukacji rolniczej uwzglêdniono szko³y gminne bezinternatowe i szko³y powiatowe z internatem Koncepcja zorganizowania szko³y rolniczej w Ko¶cielcu powsta³o w 1945 r. Podstaw± do jej powo³ania by³ dekret PKWN z dnia 6.09.1944 r., a nastêpnie oparte na tym dekrecie rozporz±dzenie wykonawcze Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 1.03.1945 r. , które nak³ada³o na pe³nomocników do spraw reformy obowi±zek wydzielenia i zabezpieczenia na cele szkolnictwa rolniczego odpowiednich obiektów. W powiecie Inowroc³awskim przeznaczono na ten cel pa³ac w Ko¶cie1cu zbudowany w 1849 r. jako siedziba rodu D±mbskich. Wydzia³ O¶wiaty Rolniczej w Bydgoszczy 9.08.1945 r. przej±³ zespó³ pa³acowo-parkowy oraz gospodarstwo rolne o powierzchni 100.89 ha, którego area³ powiêkszono w marcu 1946 r. do 126.47 ha. Decyzj± Wydzia³u przejêty obiekt przeznaczony zosta³ dla Pañstwowego ¯eñskiego Liceum Gospodarstwa Wiejskiego, które pierwszego naboru dokona³o 1 wrze¶nia 1946r.
   Okoliczno¶ci w jakich przysz³o rozpocz±æ naukê by³y niezmiernie trudne. Brak wyposa¿enia i pomocy naukowych, niedostatek opa³u i o¶wietlenie naftowe obrazuj± w pe³ni spartañskie warunki pocz±tków dzia³alno¶ci szko³y.
   Pierwszym dyrektorem zosta³a in¿. Jadwiga Kowalska, która zaanga¿owa³a 3 nauczycielki. Liceum mia³o za zadanie kszta³ciæ przysz³e instruktorki i nauczycielki szkó³ rolniczych oraz pracownice agronomii spo³ecznej. Ukoñczenie szko³y uprawnia³o do wstêpu na wy¿sze uczelnie. Nauka trwa³a trzy lata i obejmowa³a przedmioty teoretyczne ogólnokszta³c±ce i zawodowe oraz zajêcia praktyczne w dzia³ach:
     - kuchni i piekarni;
     - przetwórni owocowo - warzywno - miêsnej;
     - ogrodzie;
     - hodowli przy du¿ym i ma³ym inwentarzu, - rolnictwie, prace polowe, organizacja pracy;
     - w dziale porz±dków: pranie, konserwacja wnêtrz, mebli i odzie¿y.
    Wa¿nym wydarzeniem w ¿yciu szko³y by³a elektryfIkacja pa³acu, która wg. zapisu w kronice szkolnej nast±pi³a 26 stycznia 1947 r.
W roku szkolnym 1948/1949 nast±pi³a zmiana cyklu kszta³cenia z 3-letniego na 2-letni. Szko³a mog³a przyjmowaæ absolwentów gimnazjum posiadaj±cych tak zwan± ma³± maturê, powo³ano równie¿ klasê wstêpn± dla absolwentów Przysposobienia Rolniczo Wojskowego z ca³ej Polski.
   Rok szkolny 1949/1959 przynosi kolejn± reorganizacjê i powo³ano do ¿ycia Liceum Rolnicze Hodowli Ro¶lin. Nast±pi³a te¿ zmiana na stanowisku dyrektora, które obj±³ mgr in¿. Zygmunt Radziewicz. Liceum by³o jednym z siedmiu tego typu szkó³ w Polsce przyjmuj±cym m³odzie¿ po siedmiu klasach szko³y podstawowej i dwóch latach przysposobienia rolniczego. Uczniowie przechodzili klasê wstêpn± (wyrównawcz±) a nastêpnie rozpoczynali klasê I Liceum. W tym pionierskim okresie kadrê pedagogiczna tworzyli:
Ewa Mazurek, Maria Kutowska, Maria Dudzik, Leokadia Januszewska, Irena Benedykciñska, W³adys³aw Folkowski i Antoni Le¶ny.
W roku szkolnym 1950/1951 utworzone zostaje Pañstwowe Dwuletnie koedukacyjne Liceum Rolnicze i w ³awach szkolnych obok dziewcz±t zasiedli m³odzieñcy w wieku od 18 do 30 lat. Kolejna zmianê przynosi rok szkolny 1952/1953, kiedy rozpoczêto rekrutacjê do S-letniego Technikum Rolniczego dla absolwentów szkó³ podstawowych.
    W roku 1954 dyrektorem zostaje Zygmunt Wielowiejski, a jego poprzednik obejmuje funkcjê wizytatora o¶wiaty rolniczej w Bydgoszczy.
W roku nastêpnym zosta³ oddany do u¿ytku 6-klasowy budynek dydaktyczny typu pawilonowego. Poprawi³o to znacznie warunki nauki i dziêki temu pa³ac pe³ni ju¿ tylko rolê internatu i zaplecza administracyjnego szko³y.
    Poziom organizacyjny szko³y ulega zmianie w 1958 r. kiedy to decyzj± Wydzia³u O¶wiaty Rolniczej zostaje wstrzymany nabór do I klas Technikum. Powodem by³a maj±ca wej¶æ w ¿ycie reo!ganizacja szkolnictwa rolniczego. W roku nastêpnym rozpoczê³a dzia³alno¶æ Roczna Zeñska Szko³a Rolniczo - Gospodarcza, które w opinii ¶rodowiska znana by³a jako "szko³a ¿on". Dziewczêta przygotowywa³y siê do pracy w gospodarstwach indywidualnych i uspo³ecznionych, poznaj±c zasady ¿ywienia cz³owieka, organizacje pracy domowej oraz podstawy hodowli.
   Wartym odnotowania w ¿yciu szko³y by³ "Pierwszy Zjazd Absolwentów" w 1960 r.
Zgromadzi³ on wielu uczestników, którzy koñczyli szko³ê w latach 1947-1959.
   Dziêkuj±c gronu pedagogicznemu za wk³ad w przygotowanie do wykonywania zawodu, uczestnicy zjazdu zamiast kwiatów postanowili przekazaæ zebrane pieni±dze w kwocie 150 z³ na rzecz Spo³ecznego Funduszu Budowy Szkó³.
   W tym samym roku utworzono Technikum Rolnicze o 4-letnim okresie nauczania. W 1961 r. odchodzi ostatnia klasa technikum S-letniego, a w 1902 r. ostatni rocznik szko³y rolniczo - gospodarskiej.
   W roku szkolnym 1964/1965 powstaje trzyletnie technikum rolnicze na podbudowie zasadniczej szko³y rolniczej, które w tym kszta³cie przetrwa³o do 1980 r. Zmianê na stanowisku dyrektora szko³y przynosi rok 1970, kiedy to dyr. Zygmunt Wielowiejski odchodzi na emeryturê. Jego nastêpc±mianowany zosta³ mgr in¿. Jerzy Frankiewicz.
   Wychodz±c naprzeciw zapotrzebowaniu na wykszta³cona kadrê dla rolnictwa szko³a w 1971 r. poszerza swoj± ofertê edukacyjn±, otwieraj±c Zaoczne i Telewizyjne Technikum Rolnicze. S³uchaczami zostaj± pracownicy PGR, Spó³dzielni Produkcyjnych, rolnicy indywidualni. Nauka odbywa³a siê systemem zjazdowym. Natomiast s³uchacze Technikum Telewizyjnego korzystali z audycji emitowanych w programie TV zaliczaj±c w szkole egzaminy semestralne.
   Ranga szko³y znacznie wzros³a w 1975r po powo³aniu Zespo³u Szkó³ Centrum Kszta³cenia Rolniczego, w którego sk³ad wchodz±: Zasadnicza Szko³a Rolnicza w Inowroc³awiu, Zasadnicza Szko³a Rolnicza w Kobylnikach oraz Zasadnicza szko³a Mechanizacji Rolnictwa w Gniewkowie. Nowo otwarta placówka przejê³a ca³o¶æ o¶wiaty szkolnej i pozaszkolnej w regionie inowroc³awskim.
   Do podstawowych zadañ zespo³u szkó³ rolniczych nale¿a³o wówczas:
     - kszta³cenie m³odzie¿y w zawodach rolniczych na poziomie ¶rednim i zasadniczym,
     - kszta³cenie pracuj ±cych w rolnictwo w formie zaocznej, wieczorowej i eksternistycznej,
     - doskonalenie i podnoszenie kwalifikacji pracowników przedsiêbiorstw uspo³ecznionych i rolników indywidualnych,
     - udzielanie pomocy metodycznej organizatorom szkolenia i doskonalenia zawodowego w rejonie dzia³ania zespo³u,
     - udzielanie pomocy dydaktycznej uczestnikom kursów kwalifikacyjnych w realizacji ich programu,
     - organizowanie i prowadzenie zespo³ów przysposobienia rolniczego,
     - wspó³dzia³anie ze szko³ami gminnymi w zakresie orientacji zawodowej.

   W nastêpnych latach pod nadzorem Oddzia³u O¶wiaty Rolniczej w Bydgoszczy powo³ano nowe jednostki szkolne. Z dniem 1 wrze¶nia 1978r. rozpoczê³o dzia³alno¶æ 5-letnie Technikum Rolnicze na podbudowie szko³y podstawowej oraz Policealne Studium Rolnicze.
W 1987 r. po siedemnastu latach pe³nienia funkcji dyrektora ZSCKR w Ko¶cielcu przeszed³ na emeryturê mgr in¿. Jerzy Frankiewicz, a jego nastêpc± zosta³ mgr Mieczys³aw Ruchniak.
   Uwzglêdniaj±c zmieniaj±c± siê sytuacje na rynku pracy w ko¶cieleckiej szkole uruchomiono z dniem 1 wrze¶nia 1987 r. Zasadnicz± Szko³ê Ogrodnicz±, a od 1 wrze¶nia 1988 r. Technikum Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego.
   W dalszym ci±gu kontynuowana jest rozpoczêta w po³owie lat osiemdziesi±tych rozbudowa szko³y. Stan bazy dydaktycznej dla 350 uczniów i s³uchaczy wymaga podjêcia szybkich decyzji maj±cych na celu zakoñczenie tak potrzebnej ¶rodowisku inwestycji.
Przemiany ustrojowe i gospodarcze jaki zasz³y w kraju po 1989 r. nie sprzyja³y dalszej intensyfIkacji prac. Galopuj±ca inflacja szybko "zjad³a" uzyskane na budowê kredyty i inwestycjê wstrzymano. Spraw± pozyskania ¶rodków zainteresowali siê pos³owie Roman Bartoszcze i Jan Warjan, którzy spotkali siê z m³odzie¿± i pracownikami szko³y wpa¿dzierniku 1989r.
   Rok szkolny 1990/1991 przynosi zmianê na stanowisku dyrektora, zostaje nim absolwent i d³ugoletni wicedyrektor szko³y mgr Tadeusz Zió³kowski. Z inicjatywy dyrektora i szkolnej "Solidarno¶ci" oraz pos³a Jana Warjana zaproszen~ê do z³o¿enia wizyty przyjê³a Anna Potok wiceminister Rolnictwa i Gospodarki ¯ywno¶ciowej. W pierwszych dniach maja 1991 r. na spotkaniu z przedstawicielami rady Pedagogicznej, Komitetu Rodzicielskiego oraz m³odzie¿y zapewni³a, ¿e pomimo znanych trudno¶ci ministerstwo nie pozostawi szko³y z jej problemami. Wyrazi³a przekonanie, ¿e przy wsparciu fInansowym ministerstwa, w ci±gu kilku lat Kujawy Zachodnie doczekaj± siê o¶rodka odpowiadaj±cego randze tego rolniczego regionu. Efektem wizyty Pani minister by³o przyznanie 3,5 mld z³ na kontynuowanie inwestycji. Oby takie rezultaty przynosi³y wszystkie wizyty tego typu.
   7 listopada 1991 r. spo³eczno¶æ szkolna go¶ci³a przebywaj±cego w Ko¶cielcu Prymasa Polski Kardyna³a Józefa Glempa. Ksi±dz Prymas ¿ywo interesowa³ siê problemami szko³y, a w bezpo¶redniej rozmowie pyta³ m³odzie¿ o postêpy w nauce, zainteresowania oraz dzia³alno¶æ pozaszkoln±.
   Od 1 wrze¶nia po raz pierwszy w historii szko³y dyrektorem zosta³ kandydat wy³oniony w drodze konkursu. Funkcjê tê obj±³ mgr Jan Dankowski od 20 lat nauczyciel historii w ko¶cieleckiej szkole.
Zasadniczy rozwój bazy dydaktycznej przypada na lata 1993 - 2001 r. w tym okresie oddano do u¿ytku nastêpuj±ce obiekty:
     -    budynek szkolny (23 sale dydaktyczne),
     -    internat dla 40 wychowanków,
     -    budynek mieszkalny (18 rodzinny),
     -    salê gimnastyczn±,
     -    centraln± kot³owniê,
     -    szklarniê,
     -    biologiczno-mechaniczn± oczyszczalniê ¶cieków,
     -    kryt± strzelnicê
   Na realizacjê czeka projekt dróg dojazdowych oraz boiska i kortów otwartych.
   Nowoczesna baza dydaktyczna pozwoli³a udostêpniæ m³odzie¿y doskonale wyposa¿one pracownIe:
     -    informatyki,
     -    produkcji ro¶linnej,
     -    produkcji zwierzêcej,
     -    ekonomiki i organizacji rolnictwa,
     -    kroju i szycia,
     -    gospodarstwa domowego,
     -    chemii,
     -    biologii,
     -    przysposobienia obronnego,
     -    jêzyka polskiego,
     -    matematyki i fizyki,
     -    - biblioteki z czytelni±.
   W 1994 r. ponownie odwiedzi³ nasz± szko³ê Kardyna³ Józef Glemp, który dokona³ uroczystego po¶wiêcenia obiektów dydaktycznych.
Podstawowym celem kszta³cenia w naszej szkole jest absolwent sprawdzaj±cy siê w roli dobrego organizatora, kierownika produkcji i mened¿era, który umie znale¼æ siê w nowej rzeczywisto¶ci ekonomicznej. Wysoki poziom kszta³cenia znajduje potwierdzenie w wynikach uczniów startuj±cych w Olimpiadach Rolniczych i przedmiotowych, a wielu z nich otrzyma³o indeksy uczelni rolniczych bez konieczno¶ci zdawania egzaminów wstêpnych.

                                                                                                                                                           Oprac. Jan Dankowski

strona poprzednia
Szko³a w roku Jubileuszu 60-lecia


    W roku szkolnym 2001/2002 w zwi±zku z reform± systemu o¶wiaty i brakiem naboru do klas I liczba oddzia³ów w Zespole Szkó³ Centrum Kszta³cenia Rolniczego w Ko¶cielcu (bo taka obowi±zywa³a nazwa) wynosi³a 14 - oddzia³ów szkó³ dziennych i 2 semestry Zaocznego Technikum Rolniczego (po 4 klasy Technikum Rolniczego, Technikum Technologii ¯ywno¶ci i Technikum ¯ywienia i Gospodarstwa Domowego, a tak¿e 2 klasy Liceum Ogólnokszta³c±cego).
        Od 01.09.2002r. szko³a zmieni³a nazwê na Zespó³ Szkó³ Ponadgimnazjalnych i rozpoczê³a siê edukacja w technikum 4-letnim.
Ogólna liczba klas w roku szkolnym 2002/2003 w starym i nowym typie szkó³ wynosi³a 16 klas szkó³ dziennych i 3 semestry szko³y zaocznej. Dokonano naboru do 4 klas technikum dziennego (1 oddzia³ Technikum Rolniczego, 1 oddzia³ Technikum Technologii ¯ywno¶ci oraz 2 oddzia³y Technikum ¯ywienia i Gospodarstwa Domowego) oraz jednego semestru ZTR.
Od 01.11.2002r. w wyniku konkursu obowi±zki dyrektora przej±³ Bogdan Budner, a na stanowisko wicedyrektora zosta³ powo³any Karol B³a¿ejczak. W trakcie roku szkolnego nast±pi³a zmiana systemu grzewczego oraz docieplenie i wykonanie elewacji na budynku sali gimnastycznej i internatu.
        W roku szkolnym 2003/2004 w sk³ad ZSP Ko¶cielec wchodzi³o ³±cznie 18 klas szko³y dziennej i 3 semestry szko³y zaocznej. Dokonano naboru do 5 klas 4-letniego technikum dziennego i 1 klasy liceum ogólnokszta³c±cego 3-letniego oraz 1 semestru technikum zaocznego.
W trakcie roku szkolnego wybudowano asfaltowe boisko szkolne.
        01.09.2004r. na rok szkolny 2004/2005 dokonano naboru do 6 klas pierwszych (4 klasy technikum dziennego, 1 klasy LO i jednego semestru technikum zaocznego), a ³±czna liczba oddzia³ów wynosi³a 19 w szko³ach dziennych i 3 semestry technikum zaocznego. Na rok szkolny 2005/2006 dokonano naboru do 5 klas szkó³ dziennych (4 technika i 1 LO) oraz jednego semestru ZTR, a ³±czna liczba oddzia³ów w chwili obecnej wynosi 24 (21 oddzia³ów szko³y dziennej i 3 semestry szko³y zaocznej) . Liczba uczniów i s³uchaczy uczêszczaj±cych do ZSP wynosi 711.
        Rok szkolny 2005/2006 jest szczególnym w historii szko³y. W trakcie tego roku odbywa siê wiele uroczysto¶ci zwi±zanych z jubileuszem szko³y oraz nadaniem szkole imienia papie¿a Jana Paw³a II. Po raz pierwszy w swojej 60-letniej historii szko³a w Ko¶cielcu posiada swojego patrona .
        29.06.2005r. na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorz±du Uczniowskiego, Rada Powiatu Inowroc³awskiego nada³a Zespo³owi Szkó³ Ponadgimnazjalnych w Ko¶cielcu imiê Jana Paw³a II. Imiê to zaczê³o obowi±zywaæ od 1wrze¶nia 2005 roku. Uroczyste nadanie imienia odby³o siê w dniu 04.11.2005r. , a ods³oniêcie i po¶wiêcenie tablicy pami±tkowej ku czci patrona szko³y nast±pi³o 28.01.2006r. w obecno¶ci Prymasa Polski Kardyna³a Józefa Glempa.
        W latach 2001-2006 uczniowie oraz nauczyciele osi±gnêli wiele sukcesów. Uczennica T¯IGD w roku 2003 zosta³a laureatk± Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejêtno¶ci Rolniczych w zakresie Gospodarstwa Domowego i otrzyma³a indeks na wy¿sze uczelnie. 4 uczniów wygra³o w 2004r. konkurs na naj³adniejszy regionalny stó³ wigilijny organizowany przez WSTiH w Poznaniu. Jedna z wy¿ej wymienionych uczennic wesz³a w sk³ad reprezentacji Polski i uczestniczy³a w Miêdzynarodowym Konkursie Kulinarnym w Ekwadorze.
Osi±gniêto równie¿ wiele sukcesów w olimpiadach przedmiotowych, konkursach recytatorskich, artystycznych i plastycznych.
Sukcesy w zakresie strzelectwa oraz sekcji sportowych zosta³y przedstawione w nastêpnych rozdzia³ach niniejszej publikacji.
        Corocznie uczniowie ZSP otrzymuj± stypendia Prezesa Rady Ministrów.
W ostatnich latach równie¿ nauczyciele otrzymywali nagrody i wyró¿nienia.
Nagrodê II stopnia Ministra Edukacji Narodowej oraz Nagrodê Kujawsko Pomorskiego Kuratora O¶wiaty otrzyma³ pan Jaros³aw Cichowski. Natomiast Nagrodê Starosty Powiatu Inowroc³awskiego otrzymali: Lilla ¯urawska i Stefan £ysiak oraz Jaros³aw Cichowski.

   Ponadto wyró¿nienia Starosty oraz nagrody rzeczowe za przygotowanie uczniów do konkursów i olimpiad otrzymali: Lilla ¯urawska, Jaros³aw Cichowski, Bogdan Budner, Maria Malak i Regina Dankowska.
        Faktem, który zas³uguje na szczególn± uwagê jest wzrost zainteresowania podjêciem nauki w Zespole Szkó³ Ponadgimnazjalnych im. Jana Paw³a II w Ko¶cielcu przez m³odzie¿ III klas gimnazjum. Przyczyniaj± siê do tego atrakcyjne kierunki kszta³cenia oraz dobra baza dydaktyczna i socjalna szko³y. W najbli¿szym czasie nasza szko³a zamierza poszerzyæ ofertê edukacyjn± o kszta³cenie w technikach uzupe³niaj±cych oraz szko³ach policealnych . Natomiast priorytetowym zadaniem w zakresie poprawy infrastruktury szko³y jest utwardzenie dojazdu i terenu przyszkolnego oraz uruchomienie warsztatów szkolnych na bazie by³ej kot³owni.
        Mam nadziejê, ¿e dobra baza dydaktyczna oraz atrakcyjne kierunki kszta³cenia, w dalszym ci±gu bêd± powodowa³y wzrost zainteresowania ko¶cieleck± placówk± w¶ród m³odzie¿y szkolnej.

                                                                                                                                              Oprac. dyr Bogdan Budner
strona poprzednia
Internat


        Internat mie¶ci siê w budynku po³±czonym ze szko³±. To placówka koedukacyjna. Mieszkaj± w nim dziewczêta i ch³opcy w wieku 15-20 lat, pochodz±cy z ró¿nych stron naszego regionu, ze wsi i ma³ych miasteczek, z rodzin o zró¿nicowanym poziomie zamo¿no¶ci i pozycji spo³ecznej.
        Niezaprzeczalnym walorem internatu jest jego baza materialno-lokalowa. Wychowankowie mieszkaj± w dwuosobowych pokojach. Ka¿dy z pokoi posiada przedpokój z wnêkow± szaf± ubraniow± oraz ³azienk± z prysznicem, umywalk± i WC. W sk³ad wyposa¿enia pokoi wchodz±: ³ó¿ka, stoliki nocne ,biurka, pó³ki podrêczne, krzes³a obrotowe.
W ka¿dym pokoju istnieje mo¿liwo¶æ pod³±czenia telewizora i odbioru programów TV.
        Placówka dysponuje sto³ówk± na 120 osób i kuchni± z zapleczem magazynowym. Kuchnia wyposa¿ona jest w nowoczesny sprzêt gastronomiczny i spe³nia wszelkie wymogi ¿ywieniowo-sanitarne. S³u¿y równie¿ uczniom Technikum ¯ywienia i Gospodarstwa Domowego, którzy odbywaj± w niej praktyki pod kierunkiem nauczycieli zawodu. Du¿y wk³ad w jej uruchomienie mia³a pomoc zaprzyja¼nionej szko³y holenderskiej w Bladel. Przekaza³a ona spor± sumê pieniêdzy, która pozwoli³a na dokoñczenie prac remontowych i zakup niezbêdnego wyposa¿enia.
        Wszystkie pomieszczenia internatu s± monitorowane , co wzmacnia bezpieczeñstwo wychowanków i zapobiega dewastacji obiektu.
        W internacie pracuje trzech wychowawców etatowych i kierownik. Wszyscy cz³onkowie kadry pedagogicznej maj± wy¿sze wykszta³cenie pedagogiczne. Sta¿ pracy w placówkach opiekuñczych waha siê od 5- 16 lat. Jest wiêc to kadra do¶wiadczona i przygotowana merytorycznie i praktycznie do pracy z m³odzie¿±.
        Dzia³alno¶æ opiekuñczo- wychowawcza w internacie oparta jest na rozwijaniu samorz±dno¶ci wychowanków. W wychowaniu nierozdzielnie splata siê praca samorz±du wychowanków i wychowawców. Kadra wychowawcza naszego internatu stara siê stwarzaæ dobry klimat dla dzia³alno¶ci samorz±dowej wychowanków. Ich wnioski s± honorowane i urzeczywistniane. Ka¿dy wychowanek ma obowi±zek pe³nienia jakiej¶ funkcji na rzecz ogó³u mieszkañców. Rozbudowany system dy¿urów tygodniowych pozwala wychowankowi na pe³nienie ka¿dego z kilku rodzajów dy¿urów. Wychowankowie uczestnicz± w ¿yciu internatu. Podejmuj± decyzje dotycz±ce jego funkcjonowania oraz w rozwi±zywaniu problemów
i konfliktów.
   Udzia³ wychowanków w imprezach jest znaczny. Organizowane s± "Otrzêsiny" nowo przyjmowanych wychowanków, ¶wiêto pieczonego ziemniaka ( jesienne ognisko z programem artystycznym), wieczór wró¿b andrzejkowych, " Polska Wigilia" ( uroczysta kolacja z programem artystycznym), "Topienie Marzanny"- powitanie wiosny, po¿egnanie absolwentów ( spotkanie przy kawie i ciastkach z programem artystycznym), spotkania z ciekawymi lud¼mi, dyskoteki, wieczorki poetyckie itp.
   W internacie odbywaj± siê warsztaty profilaktyczno-psychologiczne "Nasze spotkania", a tak¿e zajêcia z komunikacji interpersonalnej i asertywno¶ci. S³u¿± one nauce umiejêtno¶ci psychologicznych rozumienia siebie, kierowania sob±, porozumiewania z innymi, radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz pomagania innym i wspomagania innych.
   Wychowankowie maj± mo¿liwo¶æ rozwijania zainteresowañ i zami³owañ oraz zdobywania w tych dziedzinach dodatkowych umiejêtno¶ci. M³odzie¿ korzysta z sali gimnastycznej i doskonale zorganizowanej si³owni, a tak¿e z boiska szkolnego. Uczêszcza na treningi tenisa ziemnego, które prowadzone s± przez instruktora z Goplanii. Ponadto od kilku lat bierze udzia³ w turniejach i lokalnych rozgrywkach sportowych pomiêdzy internatami w pi³ce no¿nej, siatkowej i koszykowej zajmuj±c czo³owe miejsca. Do internatu zapraszani s± instruktorzy tañca i aerobiku.
   Du¿ym zainteresowaniem ciesz± siê spotkania z nauczycielami zawodu w ramach kó³ zainteresowañ podczas, których m³odzie¿ nabywa umiejêtno¶ci robienia stroików ¶wi±tecznych, elementów dekoracyjnych, uczy siê zasad nakrywania do sto³u, podawania potraw, poznaje tajniki gotowania i pieczenia. Efektem tych spotkañ jest wystawa prac wykonanych przez wychowanków i coroczny przed¶wi±teczny wystrój internatu. M³odzie¿ internatu uczestniczy równie¿ w pracach szkolnego ko³a teatralnego.
Ponadto kadra pedagogiczna w swojej pracy opiekuñczo-wychowawczej szczególn± wagê przywi±zuje do:
   
   1/ adaptacji pierwszoklasistów w nowym ¶rodowisku- zapoznanie wychowanków z kadr±, systemem organizacyjnym oraz zwyczajami, prawami, obowi±zkami mieszkañca internatu, nadzór psychologiczny nad "pierwszoklasistami".
   
   2/ opieki nad m³odzie¿±- sta³y kontakt z pedagogiem szkolnym, udzielanie pomocy w rozwi±zywaniu problemów materialnych( stypendia) oraz kontakty z o¶rodkami pomocy spo³ecznej (udzielaj± one pomocy najbardziej potrzebuj±cym wychowankom poprzez finansowanie kosztów wy¿ywienia i utrzymania w internacie), systematyczna obserwacja zachowañ m³odzie¿y i pomoc w rozwi±zywaniu ewentualnych konfliktów z otoczeniem.
   
   3/ stymulacji rozwoju osobowo¶ci m³odzie¿y - dba³o¶æ o w³a¶ciwe kontakty z wychowankami oparte na zasadach wzajemnego szacunku, poznawanie cech indywidualnych podopiecznych, ich potrzeb i problemów oraz sytuacji rodzinnej,
dba³o¶æ o poprawne kontakty wychowawców z wychowankami i miêdzy wychowankami, utrzymywanie kontaktów z rodzicami, szko³±.
   
   4/ troski o rozwój intelektualny m³odzie¿y - zachêcanie do samokszta³cenia, organizowanie pomocy kole¿eñskiej, propagowanie aktywnego udzia³u w kulturze, zapoznanie m³odzie¿y z metodami pracy umys³owej, sta³y kontakt wychowawców z nauczycielami i pedagogiem szkolnym, systematyczna kontrola ocen i frekwencji w szkole.
   
   5/ przygotowania m³odzie¿y do udzia³u w ¿yciu spo³ecznym - rozmowy dotycz±ce problemów dojrza³o¶ci jednostki do pe³nienia ról spo³ecznych (np. rola matki, ojca, pracownika itp.), dba³o¶æ o tradycje internatu, przybli¿enie m³odzie¿y aktualnych problemów ¿ycia politycznego, spo³ecznego i gospodarczego kraju.
   
   6/ wdra¿ania zasad wychowania zdrowotnego- u¶wiadamianie zagro¿eñ wynikaj±cych z narkomanii, alkoholizmu, nikotynizmu, lekomanii i innych uzale¿nieñ oraz zapewnienie w³a¶ciwego poziomu higieniczno- sanitarnego w placówce, zagwarantowanie wychowankom opieki medycznej.
   
    Placówka nasza wci±¿ rozwija siê. W ostatnich latach ocieplono budynek i zrobiono elewacjê. Zosta³o te¿ zmienione jego ogrzewanie z zasilanego mia³em wêglowym na ogrzewanie olejem opa³owym. Wykonano remont wiêkszo¶ci
pomieszczeñ internatu. W dalszym ci±gu trwa doposa¿enie internatu i kuchni.
    Wkrótce zostanie udostêpniona ¶wietlica dla wychowanków z sal± telewizyjn±, sal± do gry w tenisa sto³owego i stanowiskiem komputerowym z dostêpem do Internetu. Do tego celu zosta³y zaadoptowane pomieszczenia piwniczne. ¦wietlica bêdzie równie¿ wykorzystana do prowadzenia zajêæ kulturalno-o¶wiatowych i spotkañ M³odzie¿owej Rady Internatu. Zmiany te by³y mo¿liwe dziêki zaanga¿owaniu rodziców, pomocy sponsorów i dodatkowym funduszom
uzyskiwanym z wynajmu pomieszczeñ internatu.
   Wychodz±c naprzeciw zainteresowaniom i zami³owaniom wychowanków planuje siê te¿ wzbogacenie oferty zajêæ z zakresu czasu wolnego.

    Kadra kierownicza internatu:
   
     1. Jerzy Mech (rok zatrudnienia 1948),
     2. Zygmunt Zmy¶lony (rok zatrudnienia 1948),
     3. Jan Gunerski (1954-1955),
     4. Tadeusz Bielski (1955-1973),
     5. Henryk Ma³ek (1973-1986),
     6. Wies³aw Kulawik ( 1986-1994),
     7. Beata Oleksiak (1997-do chwili obecnej)


   Wychowawcy internatu:
   
     1. Maria Kutowska (rok zatrudnienia 1945)
     2.Teresa Michalak
     3. Maria Bronakowska
     4.Tadeusz Bielski (1973-1985)
     5. Magdalena Jakubczyk-Gruszczyñska (1967-1990)
     6. Wojciech Oleksiak (1990-1997)
     7. Beata Oleksiak (1990-1997)
     8. Andrzej Zieliñski (1990-1999)
     9. Wies³aw Kulawik (1994-2005)

   10. Agnieszka Bassa (2001-)
   11. Krystyna Zygad³o (2005-)   
   12. Agata Wienckowska (2005-)


                                                                                                                                             Oprac. Beata Oleksiak
strona poprzednia
Pracownia komputerowa w szkole

   Pocz±tki pracowni siêgaj± do odleg³ych, jak na warunki ¶wiata techniki komputerowej, czasów - do roku 1994. W tym¿e roku szko³a w Ko¶cielcu (wtedy ZSCKR) otrzyma³a z funduszy unijnych piêæ komputerów, które sprzê¿one w sieæ typu Novell, rozpoczê³y swój ¿ywot na drugim piêtrze w pracowni nr 21. Staraniem Dyrektora szko³y Jana Dankowskiego, salê szybko dostosowano do wymogów dzia³ania tego typu pracowni i rok ten nale¿y uznaæ za moment w dziejach naszej szko³y jako pocz±tek nauczania przedmiotu o nazwie elementy informatyki.
   Pierwszym nauczycielem informatyki i jednocze¶nie wspó³organizatorem pracowni by³ Wojciech Oleksiak. Zainteresowanie lekcjami by³o naturalnie du¿e - nale¿y pamiêtaæ, ze by³ to okres, kiedy informatyzacja w kraju dopiero rozpoczyna³a siê na wiêksz± skalê. W dzia³anie pracowni w³±czy³y siê tak¿e inne osoby, a nawet firmy na terenie Inowroc³awia, z których jedna - Agencja grafiki komputerowej "Artpress" okaza³a siê szczególnie pomocna przy konfigurowaniu oprogramowania sieciowego. Niemal jednocze¶nie z dzia³alno¶ci± edukacyjn± na terenie szko³y, rozpoczê³a siê tak¿e dzia³alno¶æ propaguj±ca technikê komputerow± na terenie obejmuj±cym okoliczne miejscowo¶ci. Szko³a rozpoczê³a cykl kursów komputerowych, z których czê¶æ dochodów zosta³a wykorzystana do zakupu oprogramowania i kolejnych jednostek.
   Pracownia jako miejsce do¶æ szczególne w szkole, by³a czêsto odwiedzana przez oficjalnych go¶ci szko³y z kraju oraz z zaprzyja¼nionej szko³y w Bladel z Holandii, a tak¿e przez rodziców naszych uczniów. W kolejnym roku z funduszy szkolnego gospodarstwa rolnego do pracowni trafi³y nastêpne dwa komputery. Pracownia dysponowa³a zatem siedmioma jednostkami w tym dedykowanym serwerem, który pracowa³ bez zarzutu przez nastêpnych kilka lat. Najwiêksz± bol±czk± w tamtym okresie by³o pod³±czenie pracowni do Internetu. Problemy siêga³y daleko poza nasze mo¿liwo¶ci i dotyczy³y przestarza³ej centrali telefonicznej w miejscowym urzêdzie pocztowym. Na internet przysz³o nam jeszcze trochê poczekaæ.

   Rok szkolny 1996/97 rozpocz±³ bardzo owocn±, pod wzglêdem obopólnych korzy¶ci, wspó³pracê z Agencj± Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie. Dotyczy³a ona organizacji i przeprowadzania kursów komputerowych dla zamieszkuj±cych okoliczne miejscowo¶ci rolników oraz tych osób, które zamierza³y zmieniæ swój zawód. Uk³ad by³ do¶æ prosty i klarowny: Agencja finansowa³a zakup sprzêtu i op³aca³a wyk³adowców, szko³a udostêpnia³a pomieszczenia i organizowa³a ca³o¶æ przedsiêwziêcia. Trzeba przyj±æ, nie bez podstaw, ¿e od tego momentu nast±pi³ wyra¼ny przyrost sprzêtu w naszej szkole. Mo¿na by³o pozwoliæ sobie wreszcie na kosztown± wymianê sprzêtu i oprogramowania. W roku tym dosz³o tak¿e do porozumienia pomiêdzy Zespo³em Szkó³ Centrum Kszta³cenia Rolniczego, reprezentowanym przez Dyrektora Jana Dankowskiego, a Szko³± Podstawow± w Ko¶cielcu, dyrektorem której by³ Janusz Losik. Celem porozumienia by³o umo¿liwienie wykorzystywania pracowni do nauczania uczniów w zakresie przewidzianym dla nich przez Ministerstwo Edukacji. I tak - jednego dnia do naszej szko³y ci±gnê³y zastêpy dzieci z klas (pocz±tkowo) ósmych. By³o to o tyle interesuj±ce do¶wiadczenie, ¿e po ukoñczeniu szko³y podstawowej, wiele osób przychodzi³o do ZSCKR w celu kontynuowania nauki.
   W latach 1996 - 99 nast±pi³a ca³kowita wymiana na sprzêt nowej generacji. W roku 1998 dosz³o do prze³omu, je¶li chodzi o pod³±czenie do Internetu. Tak szybko, jak to by³o tylko mo¿liwe wystartowali¶my ze stron± internetow±, która informowa³a o naszej szkole. Nasza pierwsza strona by³a publikowana na serwerze toruñskiej firmy Multinet (www.zsckr.call.multinet.com.pl) i przetrwa³a do roku 2000. Odwiedzono j± w tym czasie ponad 7000 razy. Lecz dopiero przej¶cie na profesjonalny hosting firmy Home.pl da³o nam niemal nieograniczone mo¿liwo¶ci. Jako jednej z niewielu placówek szkolnych w Polsce uda³o nam siê otrzymaæ adres internetowy naszej miejscowo¶ci: www.koscielec.pl, co zwykle jest zarezerwowane dla instytucji samorz±dowych i organizacji rz±dowych. Od tego czasu licznik odwiedzin wskazuje ponad 40000 (czerwiec 2006). Odwiedzali nas absolwenci, jak siê okazuje, rozsiani nie tylko po ca³ym kraju, ale tak¿e poza jego granicami (USA, Kanada, Wielka Brytania, Francja, W³ochy, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja). Statystyki mówi± równie¿, ¿e mamy odwiedziny z ponad 80 krajów ca³ego ¶wiata. Strona jest czêsto aktualizowana i wraz z zapanowaniem ery fotograficznych aparatów cyfrowych, coraz lepiej dokumentowana pod tym wzglêdem. Program nauczania zosta³ zoptymalizowany pod wzglêdem merytorycznym do mo¿liwo¶ci pracowni. Mo¿na wiêc by³o skupiæ siê bardziej na problemach wymiany informacji we wspó³czesnym ¶wiecie oraz relacji tej wymiany do mo¿liwo¶ci pracowni w tym wzglêdzie. ¦wiat zmienia siê bardzo szybko, je¶li chodzi o technologie informatyczne i nad±¿anie za tymi zmianami niew±tpliwie przerasta mo¿liwo¶ci szko³y. Jednak i tu mogli¶my wyj¶æ naprzeciw oczekiwaniom uczniów, a tak¿e, poniek±d, rynkowi pracy. Po³o¿ono szczególny nacisk na takie tematy jak: tworzenie stron internetowych i zarz±dzanie serwisem internetowym oraz wykonywanie z³o¿onych projektów graficznych wykorzystuj±cych odpowiednie oprogramowanie. W roku 2002 pracownia komputerowa doczeka³a siê nowych mebli, które zosta³y zaprojektowane tak, by spe³nia³y wymogi stanowiska do pracy z komputerem, jednocze¶nie sala uzyska³a nowy wygl±d poprzez zakupienie innych elementów wyposa¿enia jak: krzes³a z miêkkim siedzeniem oraz wertykale w oknach, lepiej zas³aniaj±ce ¶wiat³o s³oneczne za dnia, kiedy sytuacja tego wymaga³a. Rzeczy te zosta³y zakupione dziêki pomocy finansowej ze strony internatu.
   Do roku 2004 trwa³y usilne zabiegi, celem których mia³o byæ uzyskanie szerokiego pasma dostêpu do Internetu. Pod koniec roku kalendarzowego szko³a podpisa³a umowê na dostêp do sieci poprzez medium bezprzewodowe. Prêdko¶ci nie by³y nadzwyczajne (256-300kbps) - to by³ jednak dobry pocz±tek. Ca³a szko³a i wszystkie jej komputery uzyska³y bezpo¶redni dostêp do Internetu. W okresie tym szko³a wst±pi³a do ogólnopolskiego programu "Pracownia komputerowa w ka¿dej szkole". Ukoronowaniem tego sta³o siê otrzymanie nowej, w pe³ni skonfigurowanej, pracowni internetowej na 15 stanowisk z serwerem oraz czterech komputerów stanowi±cych zaplecze multimedialne w bibliotece. Wkrótce równie¿ zmieni³y siê realia i szko³a podpisa³a umowê z Telekomunikacj± na dostêp do Internetu o przepustowo¶ci do 6 Mbps. Nowa pracownia zosta³a w³±czona do ogólnopolskiego projektu sieci szkolnej. Od nowego roku szkolnego 2006/07 zaplanowano równie¿ dzia³anie ko³a informatycznego.
   Dzia³anie pracowni ze sprzêtem komputerowym to ustawiczne wyzwanie dla szko³y - tak pod wzglêdem finansowym, jak i planów rozwoju ucznia w tym wzglêdzie. Nieustannie zmieniaj±ce siê realia wymagaj± od placówek szkolnych sporej odpowiedzialno¶ci za drogi sprzêt i jego konserwacjê, a tak¿e jego modyfikacji i unowocze¶niania tak, aby kszta³cenie odbywaæ siê mog³o w ramach ustalonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.


                                                                                                                                                Oprac. Wojciech Oleksiak
strona poprzednia
Biblioteka

   Siedziba naszej biblioteki liczy oko³o 80 m2, sk³ada siê z trzech pomieszczeñ: czytelni z 16 sta³ymi miejscami, pomieszczeniem z rega³ami na ksi±¿ki oraz zapleczem - pokojem pracy.
   Czytelnicy maj± zapewniony wolny dostêp do pó³ek.
W czytelni znajduje siê kserokopiarka, telewizor i odtwarzacz DVD, w grudniu 2005r. biblioteka wzbogaci³a siê o 4 nowoczesne stanowiska komputerowe z dostêpem do internetu, drukarkê, skaner (razem mamy ju¿ 5 komputerów!).
Zbiory biblioteki licz± ok. 11 tys. woluminów, kilkadziesi±t kaset video, magnetofonowych oraz ró¿nego rodzaju p³yt CD, DVD. Wszelkie gromadzone materia³y zgodne s± z kierunkami kszta³cenia w naszej szkole i z oczekiwaniami u¿ytkowników biblioteki.
Mamy poka¼ny zbiór literatury fachowej dotycz±cej rolnictwa, ogrodnictwa, przetwarzania p³odów rolnych, technologii gastronomicznej. Nie mniej du¿y nacisk k³adziony jest równie¿ na kszta³cenie ogólne uczniów, w zwi±zku z tym systematycznie uzupe³niany jest zbiór lektur, ksiêgozbiór podrêczny, oraz zbiór ksi±¿ek beletrystycznych. Ostatnio k³adziony jest nacisk na rozbudowê dzia³u "Regionalia" w którym gromadzone s± pozycje zwi±zane z naszym regionem .
   Od 4 listopada 2005 roku szko³a nasza nosi imiê Jana Paw³a II., dlatego te¿ biblioteka szkolna szczyci siê bogatym zbiorem ksi±¿ek i innych materia³ów zwi±zanych w³a¶nie z osob± naszego Patrona.
   Gromadzone s± te¿ roczniki wcze¶niej zaprenumerowanych czasopism. Wiêkszo¶æ zakupów dla biblioteki pokrywana jest z funduszu Rady Rodziców, ale szukamy te¿ innych dróg pozyskiwania ksi±¿ek. Wspieraj± nas inowroc³awskie drukarnie, do stycznia 2006, otrzymali¶my od nich w darze ksi±¿ki w kwocie ok. 2000 z³.
   Na nasze pro¶by odpowiadaj± zaprzyja¼nione ksiêgarnie, stosuj±c upusty lub przekazuj±c nieodp³atnie ksi±¿ki. Wspó³praca nauczycieli z ró¿nymi wydawnictwami owocuje pozyskiwaniem dla biblioteki np. s³owników, atlasów czy podrêczników.
Otrzymujemy tak¿e ksi±¿ki z Fundacji Pomocy Bibliotekom Szkolnym z Warszawy. Równie¿ go¶cie odwiedzaj±cy nasz± szko³ê przekazuj± nam w darze ksi±¿ki, tak by³o np. w przypadku kilkakrotnego pobytu w naszej szkole prymasa kardyna³a J.Glempa. ksi±¿ki ofiarowuj± nam tak¿e uczniowie naszej szko³y, absolwenci i nauczyciele.
    Celem g³ównym dzia³alno¶ci biblioteki jest obok dostarczania gotowych informacji, przygotowanie uczniów do samodzielnego ich wyszukiwania we wszystkich mo¿liwych no¶nikach, pocz±wszy od encyklopedii a na interenecie skoñczywszy. Uczniowie maj± do dyspozycji tradycyjne katalogi, bardzo rozbudowan± kartotekê tekstow± i zagadnieniow± i oczywi¶cie internet.
Du¿y nacisk k³adziony jest na rozbudzanie potrzeb intelektualnych, a co za tym idzie na uczenie m³odzie¿y aktywnego odbioru dóbr kulturalnych. Organizujê w bibliotece ró¿norodne konkursy, wystawy, przedstawienia, a tak¿e staram siê uczestniczyæ z m³odzie¿± w tego typu wydarzeniach poza szko³± . Biblioteka to równie¿ miejsce kultywowania tradycji szko³y, regionu, kraju; gromadzimy odpowiednie materia³y dot. obrzêdów i zwyczajów regionalnych , organizujemy wystawy, imprezy okoliczno¶ciowe, gromadzone i systematyzowane s± wiadomo¶ci nt. naszego regionu, gminy, powiatu.
   W bibliotece prowadzone s± zajêcia ze ¶cie¿ki miêdzyprzedmiotowej "Edukacja czytelnicza i medialna",. W realizacji ¶cie¿ki uczestniczy kilkunastu nauczycieli. G³ównymi celami realizacji ¶cie¿ki s± m.in. u¶wiadomienie uczniom roli mediów we wspó³czesnym ¶wiecie, a tak¿e przygotowanie do ¶wiadomego i krytycznego odbioru informacji p³yn±cych z mediów.
   Od kilku lat pod moim kierunkiem prowadzona jest szkolna gazetka ¶cienna przed wej¶ciem do biblioteki pod nazw± "Jazda kulturalna". Tre¶ci kulturalno - rozrywkowe przygotowywane s± co miesi±c przez wypróbowany zespó³ uczniów.
   W bibliotece organizowane s± ró¿norodne wystawy, konkursy czy przedstawienia dla ca³ej spo³eczno¶ci szkolnej. Wymieniê tu kilka z ostatnich lat. Do tradycji szko³y nale¿± Andrzejki obchodzone corocznie w pomieszczeniach biblioteki, ciesz± siê one du¿ym zainteresowaniem. W roku szkolnym 2002/2003 w ramach obchodów Dni Walki Z Uzale¿nieniami, zaprezentowano przedstawienie" Kraina palaczy", natomiast z okazji ¶wiêta zmar³ych przygotowano monta¿ s³owno - muzyczny "Non omnis moriar".
   W kolejnym roku 2003/2004, z okazji ¶wiatowego Dnia Walki Z AIDS, przygotowane zosta³o widowisko "Talk show. Rozmowy na ka¿dy temat: AIDS''. W kwietniu za¶ z okazji ¦wiatowego Dnia Ksi±¿ki i Praw Autorskich zorganizowano konkurs wiedzy o ksi±¿ce i prawach autorskich., w tym samym roku odby³o siê przedstawienie z okazji ¦wiêta Konstytucji 3 Maja. Natomiast w roku szk. 2005/2006 z okazji 11 Listopada odby³ siê konkurs animacyjno - historyczny pt." ¯ywy obraz", a w kwietniu zaprezentowano monta¿ "Kochaj ¶wiat kochaj ¿ycie .Carpe diem!" Z bibliotek± chêtnie wspó³pracuj± nauczyciele ró¿nych przedmiotów np. przy organizacji wymienionych przestawieñ czy konkursów.
   W bibliotece panuje mi³a i przyjazna atmosfera, m³odzie¿ chêtnie odwiedza czytelniê nie tylko po to, aby uzyskaæ potrzebn± informacjê, ale te¿ niejednokrotnie odpocz±æ od szkolnego zgie³ku. Zaprzyja¼niona grupa uczniów chêtnie uczestniczy w proponowanych dzia³aniach . Biblioteka jest wa¿nym ogniwem w dzia³alno¶ci ca³ej szko³y i mam nadziejê, ¿e dobrze wype³nia swoj± funkcje dobrze.

                                                                                                                                    Oprac. Agnieszka Komorowska
strona poprzednia
¦wietlica


    We wrze¶niu 2002r. w Zespole Szkó³ Ponadgimnazjalnych w Ko¶cielcu powsta³a ¶wietlica szkolna. Jednostka ta, oprócz realizacji statutowo przyjêtych zadañ opiekuñczo-wychowawczych, realizuje równie¿ zadania z zakresu organizacji czasu wolnego i rozwijania zainteresowañ uczniów. Dzia³alno¶æ ta polega przede wszystkim na prowadzeniu kó³ zainteresowañ: ko³a teatralnego oraz zespo³u wokalno-muzycznego.

Ko³o teatralne

   W dniu 27 listopada 2002r. w ¶wietlicy szkolnej ZSP w Ko¶cielcu zosta³o utworzone ko³o teatralne "Ananasy z I klasy", w sk³ad którego weszli uczniowie ówczesnej klasy IB T¯GD: Paulina G³owacka, Daria Kimak, Dorota £ybek, £ukasz Lamañski, Mateusz Mazurowski, Danuta Zieliñska, Rafa³ Jakóbczyk, Mateusz Go³êbiewski, Agnieszka Dolot, Anna Rêbas, Bartek Fr±ckowiak, Hanna Szymañska; klasy IIIA LO: Przemys³aw Magda, Przemys³aw Mejna, Anna Pankowska; klasy III TR: Pawe³ Ma³ek. W roku szkolnym 2003/2004 do zespo³u teatralnego doszli tak¿e uczniowie ówczesnej klasy IA T¯GD- Marcin Popielarz, Piotr Kubiak, £ukasz Kalka, Rafa³ Gi¿a, oraz klasy IC T¯GD - Micha³ Bokwa. Od tego¿ te¿ roku, oprócz zmian osobowych w teatrze, zmianie ulega³a równie¿ nazwa ko³a - z "Ananasy z I klasy" na "Tespis", a w ostateczno¶ci przyjêto nazwê "Grupa Anonimowych Aktorów". Wiele z przygotowanych i wystawionych spektakli teatralnych powsta³o przy wspó³udziale nauczycieli ZSP w Ko¶cielcu - polonistów, historyków, pedagoga szkolnego, wychowawców internatu, ksiêdza.
   Od pocz±tku swej dzia³alno¶ci ko³o teatralne przygotowa³o i wystawi³o wiele "sztuk teatralnych", które obejrzeli zarówno uczniowie naszej placówki, uczniowie Szko³y Podstawowej w Ko¶cielcu, mieszkañcy Ko¶cielca, mieszkañcy Inowroc³awia, jak równie¿ m³odzie¿ z Bursy nr 1 w Inowroc³awiu. Tematyka przedstawieñ jest rozmaita: ¶wiêta ko¶cielne, ¶wiêta pañstwowe, uroczysto¶ci szkolne i inne.
   Od roku 2002 publiczno¶æ mia³a mo¿liwo¶æ obejrzeæ nastêpuj±ce spektakle:
     .    Przedstawienie andrzejkowe "¦w. Andrzeju, daæ znaæ co mnie czeka";
     .    Jase³ka "Twoje Betlejem";
     .    Przedstawienie walentynkowe "W okowach mi³o¶ci";
     .    Przedstawienie z okazji Dnia Kobiet "Kosmici na ziemi";
     .    Przedstawienie dot. Tematyki uzale¿nieñ "Narkomania, czyli rzecz o smutku m³odo¶ci";
     .    Przedstawienie z okazji ¦wiêta Ludowego w Ko¶cielcu i zakoñczenia roku szkolnego "Z wizyt±";
     .    "Jase³ka 2003";
     .    Przedstawienie walentynkowe "¦witezianka";
     .    Przedstawienie z okazji pierwszego dnia wiosny "Doro¶li s± bardzo dziwni";
     .    Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej po³±czona z pokazem mody;
     .    Kabaret z okazji Miko³ajek szkolnych.
    W grudniu 2004r. ko³o teatralne wziê³o udzia³ w I Ogólnopolskim Przegl±dzie M³odzie¿owych Sztuk Teatralnych - Konkursie na realizacjê Sztuki Teatralnej dotycz±cej tematyki HIV/AIDS oraz uzale¿nieñ. Równie¿ w miesi±cu maju i czerwcu 2005r. teatr szkolny wzi±³ udzia³ w Przegl±dzie Teatrów Ulicznych w Pako¶ci i Brodnicy zdobywaj±c wyró¿nienia.


Zespó³ wokalno-muzyczny "De-nim"


    Od listopada 2004r. w Zespole Szkó³ Ponadgimnazjalnych w Ko¶cielcu dzia³a tak¿e zespó³ wokalno-muzyczny "De-nim", w sk³ad którego wchodz± uczniowie klas T¯GD: Katarzyna Szymczak, Marta Gwinciñska, Ilona Grzelak i Micha³ Bokwa. Zespó³ ten oprócz u¶wietnienia rozmaitych imprez szkolnych bierze tak¿e aktywny udzia³ w ró¿nego rodzaju konkursach muzycznych. Zespó³, czêsto przy wspó³udziale innych uczniów naszej szko³y, wystêpowa³ w nastêpuj±cych imprezach szkolnych:
     .    Coroczne koncerty kolêd z okazji ¶wi±t Bo¿ego Narodzenia;
     .    Coroczne rekolekcje wielkopostne;
     .    Walentynki;
     .    Rozpoczêcia i zakoñczenia roku szkolnego;
     .    Dzieñ Edukacji Narodowej;
     .    Uroczysto¶æ Nadania Szkole Imienia Jana Paw³a II;
     .    Andrzejki szkolne;
     .    Miko³ajki szkolne;
     .    Ods³oniêcie tablicy pami±tkowej;
   Zespó³ wyst±pi³ równie¿ w nastêpuj±cych imprezach zewn±trzszkolnych:
     .    Rekolekcje wielkopostne w Kruszwicy;
     .    Eliminacje do Kujawsko-pomorskiego Przegl±du Piosenki M³odzie¿owej w Inowroc³awiu i Nowej Wsi Wielkiej;
     .    Festiwal Piosenki Religijnej w Nowej Wsi Wielkiej;
     .    Wystêp podczas Mszy ¦w. dla maturzystów na Jasnej Górze;
     .    Wystêp w Nowej Wsi Wielkiej podczas obchodów I rocznicy ¶mierci Jana Paw³a II.
   Zarówno teatr szkolny jak i zespó³ wokalno-muzyczny dzia³a pod kierunkiem pedagoga - wychowawcy ¶wietlicy mgr Beaty Zientarskiej.


                                                                                                                                                 Oprac. Beata Zientarska
strona poprzednia
Samorz±d Uczniowski


   Dzia³alno¶æ Samorz±du Uczniowskiego w latach 1995-2005

   Samorz±d Uczniowski spe³nia wa¿n± rolê w ¿yciu naszej szko³y. Stanowi reprezentacjê wszystkich uczniów. Jego kadencja trwa jeden rok szkolny. Na czele Samorz±du Uczniowskiego stoi przewodnicz±cy, który wybierany jest ka¿dorazowo w wyborach powszechnych. W naszej szkole wybory poprzedza kampania wyborcza, w czasie której kandydaci prezentuj± swoje programy bezpo¶rednio przed wyborcami, jak i w formie plakatów wyborczych. Przewodnicz±cego wspomagaj± w pracy: jego zastêpca, sekretarz i skarbnik, razem tworz± tzw. Prezydium SU. Oto nazwiska osób, które w ostatnich latach pe³ni³y zaszczytn± funkcjê przewodnicz±cego Samorz±du Uczniowskiego w Ko¶cielcu :
     Joanna Wojciechowska - TR ( 1995-1996 )
     Daniel Szymczak - TT¯ ( 1996-1997 )
     Joanna Burdyna - TR ( 1997-1998 )
     Joanna Baksalary - T¯iGD ( 1998-1999 )
     Rafa³ Wo³yniak - T¯iGD ( 1999-2001 )
     Przemys³aw Czechowski - LO ( 2001-2002 )
     Paulina Wachowicz - LO ( 2002-2003 )
     Pawe³ Ma³ek - TR (2003-2004 )
     Bart³omiej Pankowski ( 2004-2005)
     Agata Borys (2005 - )
   W tym czasie opiekunami samorz±du byli nauczyciele: Agnieszka Komorowska, Maria Malak, Magdalena Nawrocka, Joanna Wojciñska, Beata Zientarska, Joanna Zwierz .
   Samorz±d Uczniowski korzysta z przys³uguj±cych mu praw realizuj±c ró¿norodne zadania. Do najwa¿niejszych nale¿y inicjowanie ¿ycia kulturalnego szko³y. Corocznie organizowane s± imprezy rozrywkowe tj.: otrzêsiny klas pierwszych , Andrzejki , Halloween , Dzieñ Ucznia , Walentynki , Dzieñ Kobiet. G³ównym celem jest integracja szkolnej spo³eczno¶ci, dobra zabawa i mo¿liwo¶æ prezentacji uczniowskich talentów artystycznych. Samorz±d Uczniowski kultywuje tak¿e szkolne tradycje, bêd±c wspó³organizatorem powa¿nych uroczysto¶ci m.in. Dnia Nauczyciela, ¦wiêta Niepodleg³o¶ci, jase³ek, corocznego po¿egnania absolwentów.

   W dzia³alno¶ci Samorz±du Uczniowskiego zdarzaj± siê tak¿e niepowtarzalne inicjatywy. Do nich nale¿± choæby te z minionego roku szkolnego. W¶ród nich na szczególn± uwagê zas³uguje organizacja Dnia Tolerancji, akcja honorowego oddawania krwi oraz niezwykle wzruszaj±ca audycja prezentowana przez szkolny radiowêze³, po¶wiêcona zmar³emu papie¿owi. Warto nadmieniæ tak¿e, ¿e samorz±d bra³ aktywny udzia³ w pracach zwi±zanych z nadaniem naszej szkole imienia Jana Paw³a II. Miêdzy innymi zorganizowa³ w tej sprawie referendum, przedstawiciele Samorz±du wraz dyrektorem i opiekunami uczestniczyli w sesji Rady Miejskiej, która podjê³a decyzjê w powy¿szej sprawie .
   Nie mo¿na zapomnieæ o opiekuñczej roli jak± sprawuje Samorz±d Uczniowski. Corocznie jego przedstawiciele razem z wolontariuszami mobilizuj± szkoln± spo³eczno¶æ do udzia³u w zbiórkach pieniêdzy na rzecz Wielkiej Orkiestry ¦wi±tecznej Pomocy, rodzinnych Domów Dziecka - Górze Grosza. Szczególnym do¶wiadczeniem by³o nawi±zanie wspó³pracy z Domem Pomocy Spo³ecznej dla osób niepe³nosprawnych intelektualnie w Miel¿ynie.
   Przedstawiciele Samorz±du Uczniowskiego z Ko¶cielca bior± tak¿e aktywny udzia³ w miêdzyszkolnych spotkaniach m³odzie¿y. Niezapomniane wra¿enia i szereg nowych do¶wiadczeñ zdobyli uczestnicy Forum Samorz±dów Uczniowskich i ich opiekunów, które odby³y siê w Kruszwicy, Tucholi i Bydgoszczy.
   Z inicjatywy Samorz±du Uczniowskiego prowadzona jest kronika szko³y, w której odnotowywane s± sukcesy naszych uczniów na ró¿nego rodzaju konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych . Dokumentowane s± tak¿e wszystkie imprezy szkolne tj. po³owinki , studniówki , otrzêsiny i wiele innych.
Przedstawiciele Samorz±du Uczniowskiego bior± tak¿e aktywny udzia³ w promocji naszej szko³y. S³u¿± pomoc± przy organizacji Dnia Otwartego, reprezentuj± ZSP w Ko¶cielcu na organizowanych w gimnazjach gie³dach szkó³.
Praca Samorz±du Uczniowskiego wpisa³a siê na stale w ¿ycie naszej szko³y. By³aby jednak niemo¿liwa, gdyby nie znalaz³a ¿yczliwego odd¼wiêku w¶ród dyrekcji szko³y, rodziców, nauczycieli-opiekunów, wychowawców i samorz±dów klasowych .

                                                                                                                                                     Oprac. Joanna Zwierz
strona poprzednia
Sekcja strzelecka



Strzelectwo sportowe i letnie sporty obronne w ZSCKR Ko¶cielec.
Lata 1999 - 2002


(...) 1999r.
   Sporo satysfakcji przynosi³y nam starty w zawodach o Puchar Polski. Rokrocznie odbywa³y siê trzy rundy w czasie których wybierano na podstawie wyników osiem najlepszych seniorek i dwana¶cie juniorek, które walczy³y we wszystkich konkurencjach strzeleckich o Dru¿ynowe Mistrzostwo Polski (panowie te¿). Pierwsze zawody o Puchar Polski odby³y siê tradycyjnie w Zielonej Górze. Doskona³y wynik M. Domagaiskiej, 387 p. da³ jej VI miejsce.
E.Kêdra by³a 15 z wynikiem 383 p. Na zawodach II Rundy najlepiej wypadli¶my w karabinku sportowym. We Wroc³awiu E.Kêdra by³a III z wynikiem 579 p. Ostatnia, III Runda tak jak co roku jest rozgrywana w Bydgoszczy. Wynik Ewy Kêdry 387 p., to nie zamierzony rewan¿ za osi±gniêcie Ma³gosi Domagalskiej w Zielonej Górze. Tym razem ten wynik pozwoli³ na zajêcie II m. 384 p. i VI miejsce wywalczy³a Ma³gorzata Domagaiska.
Eliminacje do OOM, te¿ wypad³y dobrze. W zawodach o "Z³oty Muszkiet..", M.Domagalska zwyciê¿y³a w kpn z wynikiem 381 punktów. By³o to pierwsze zwyciêstwo naszej uczennicy na zawodach ogólnopolskich. W karabinku sportowym zajê³a 810katê,572p., tu¿ za ni± uplasowa³a siê Agnieszka Wlekliñska strzelaj±c 571p.
(.)
   W czerwcu 1999 w Krakowie, odby³y siê 38 fina³y centralne zawodów o "Srebrne Muszkiety", organizowane przez MEN i MON dla szkó³ ponadgimnazjalnych.
   Niespodziewanie dla wszystkich, pomimo tego, ¿e by³ to nasz pierwszy start, wygrali¶my te zawody z do¶æ du¿± przewag± przed ekip± z Bielska Bia³ej i LO z Chojnic. Indywidualnie wygra³a Ewa Kêdra 576 p, II by³a Agnieszka Wlekliñska 575 pkt. Nasz± dru¿ynê uzupe³nia³y Jola Adamczyk i Ma³gorzata Domagaiska. Wyprzedzê trochê fakty i od razu napiszê o tym, ¿e w kolejnych latach równie¿ odnosili¶my zwyciêstwa.
   XXXIX zawody Centralne odby³y siê w Dêblinie w dn.2-4.06.2000r., dru¿ynowo po raz drugi zajêli¶my I miejsce. Indywidualnie, jak rok wcze¶nie I by³a Ewa Kêdra 586 pkt., przed Ma³gorzat± Domagalsk± 579 pkt. W dru¿ynie startowa³a tak¿e Anieszka Wlekliñska, która zajê³a 10 miejsce. Jubileuszowe XL zawody w roku 2001 organizowa³o Kuratorium woj.kujawsko - pomorskiego na strzelnicy bydgoskiego Zawiszy. Po raz trzeci z rzêdu wygrali¶my dru¿ynowo. Ponownie I miejsce wywalczy³a Ewa Kêdra z wynikiem 579 pkt., a druga tak jak rok wcze¶niej by³a Ma³gorzata Domagaiska 578 p. Ósma by³a Agnieszka Wlekliñska.
W roku 2002, 41 centralne fina³y o " Srebrny Muszkiet". odby³y siê w Warszawie Tym razem wygrali¶my osi±gaj±c bardzo dobre wyniki dru¿ynowo 1751 pkt., wyprzedzaj±c dru¿ynê ZSE z Bielska Bia³ej o 23 pkt. Po raz pierwszy wyst±pili¶my bez naszej dotychczasowej liderki, Ewy Kêdry, która wygra³a trzy razy w trzech startach. Godnie zast±pi³a j± Brygida Kêdzierska uzyskuj±c naprawdê warto¶ciowy rezultat: 590 pkt., drugie miejsce zajê³a Agnieszka Wlekliñska 585 pkt., pi±ta w klasyfikacji dziewcz±t by³a Ma³gorzata Domagaiska 576 pkt. Kolejne zwyciêstwo nasza dru¿yna odnios³a na fina³ach w Krakowie. Nasz± szko³ê reprezentowa³y: A. Wlekliñska 579 pkt. I miejsce indywidualnie, B.Kêdzierska 573 pkt., III miejsce ind., oraz K. Kêdzierska 572 pkt. IV miejsce. W roku 2004 fina³y odby³y siê na strzelnicy WKS "¦l±sk" we Wroc³awiu. By³o to szóste zwyciêstwo naszej szko³y w fina³ach o "Srebrne muszkiety". Dru¿yna reprezentuj±ca nasz± szko³ê i woj. Kuj-pomorskie, wyst±pi³a w sk³adzie: Brygida Kêdzierska, Krystyna Kêdzierska i Barbara Ptak. Indywidualne zwyciêstwo odnios³a B. Kêdzierska osi±gaj±c wynik 583 pkt. W 2005r. startuj±c na strzelnicy w Ustce w siódmym z kolei finale zajêli¶my V miejsce.
   Dru¿yna startowa³a w sk³adzie: Agnieszka Dolot, Katarzyna Bachanek i Joanna Marek.
Trochê ¿al przegranej, ale ile mo¿na....
(... )
   W dn.26-29.06 na strzelnicy WKS "Zawisza" odby³y siê Mistrzostwa Polski Juniorów.
   Tak¿e ten wystêp mo¿na uznaæ za bardzo udany, poniewa¿ dziêki dobrym wynikom do Kadry Narodowej zosta³a powo³ana Ewa Kêdra. Zajê³a ona V miejsce w kpn 389 p., oraz VII w 3x20 z rezultatem 556 p.
Wyniki na Ogólnopolskiej Olimpiadzie M³odzie¿y, która odby³a siê w Zielonej Górze tak¿e by³y lepsze ni¿ rok wcze¶niej, chocia¿ apetyty by³y wy¿sze. Niestety na zawodach nie móg³ byæ obecny opiekun dziewcz±t, Jaros³aw Cichowski, co byæ mo¿e mia³o wp³yw na osi±gniête wyniki. Agnieszka Wlekliñska by³a VII w ksp 60L 573 p., Ma³gorzata Domagaiska zajê³a 9 miejsce w kpn z rezultatem 377p. Na OOM startowa³a te¿ Anna Kardacz, niestety na razie bez sukcesów.
W roku 1999 zdobyli¶my tak¿e trochê medali na Mistrzostwach LOK w Tarnowie. W maju M. Domagaiska z wynikiem 384 p., wywalczy³a srebrny medal w karabinku pneumatycznym. We wrze¶niu natomiast Ewa Kêdra osi±gaj±c identyczny wynik, zdoby³a zloty medal w kat .juniorek. Oprócz z³ota w kpn, dorzuci³a jeszcze srebrne medale w konkurencji 60L z wynikiem 570p, oraz w 3x20 540p. We Wrze¶niu rozpoczê³y treningi Brygida Kêdzierska, Krystyna Kêdzierska, Agnieszka Mejna oraz Barbara Ptak.
Wspominaj±c wyniki z roku 1999 nie sposób pomin±æ pierwszego wyniku klasy mistrzowskiej. 12 grudnia na zawodach klasyfikacyjnych w Zielonej Górze Ewa Kêdra uzyska³a 392 punkty. Pozwoli³o jej to na zajêcie bardzo wysokiego II miejsca.
(...) 2000r W roku 2000 wyniki by³y jeszcze lepsze. Na pierwszych zawodach o Puchar Polski Ewa Kêdra by³a IV w kpn 386, oraz V w ksp 60L 579p. Na drugich zawodach z tego cyklu we Wroc³awiu odnios³a zwyciêstwo z wynikiem 589 (!), IV by³a Agnieszka Wlekliñska 584 p. Ewa zdoby³a "Puchar Wiosny", poniewa¿ mia³a najlepszy wynik w¶ród seniorek i juniorek.
Obie z Agnieszk± mia³y zreszt± rezultaty lepsze od Renaty Mauer.
  III runda odby³a siê w Bydgoszczy.Kêdra by³a V w ksp 60L, 581 p., IV miejsce zajê³a w kpn 386 p., w strzelaniu z trzech postaw IV lokatê zajê³a Anna Kardacz 556,8 miejsce przypad³o Ma³gorzacie Domagalskiej 550 p. W miêdzyczasie odby³y siê eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady M³odzie¿y ¦l±sk 2000. Na zawodach w Czêstochowie II by³a Agnieszka Wlekliñska w 60L z wynikiem 576, w trzech postawach V by³a Anna Kardacz 542, VI z tym samym wynikiem by³a A.Wlekliñska. Oprócz nich do OOM zakwalifikowa³y siê Brygida Kêdzierska, Krystyna Kêdzierska i Agnieszka Mejna. Jak zawsze w roku olimpijskim i tym razem odby³y siê Igrzyska Sportowców Wiejskich. Zawody odby³y siê w ¦wieciu.
   Rywalizacjê w karabinku wygra³a Ewa Kêdra 195 pkt., Leszek Wiliñski by³ czwarty, zespo³owo nasza dry¿yna zajê³a pierwsze miejsce.
  W dn.23-26 czerwca odby³y siê kolejne Mistrzostwa Polski Juniorów w którym uczestniczy³y nasze uczennice. Najlepsze miejsce, ale z pewnych wzglêdów pechowe bo IV zajê³a E.Kêdra w karabinku sportowym 60L. Strzeli³a 586 punktów i by³a naprawdê blisko medalu.
VI lokatê zajê³a w karabinku pneumatycznum strzelaj±c 388 p. Ma³gosia Domagaiska strzela³a trochê pechowo i wynikiem 374 by³a 18.
Tydzieñ pó¼niej Ewa z Kadr± Narodow± wyjecha³a na kolejne w jej karierze zawody zagraniczne. By³y to Zawody Nadzieji Olimpijskich w Pilznie. Ustanowi³a tam wynikiem 590 p. swój rekord ¿yciowy co pozwoli³o jej na zajêcie 14 lokaty.
¯yciowy sukces osi±gnê³a jednak 6.07.2000r. na Mistrzostwach Kobiet i Mê¿czyzn we Wroc³awiu. Na tych najwa¿niejszych zawodach uzyska³a wynik 592 strzelaj±c w poszczególnych seriach: 98,97,99,98,100,100.
"Niespodziewany br±z".Takim tytu³em opatrzono w "Gazecie Wyborczej" tê informacjê dodaj±c, ¿e...bardzo przyjemn± niespodziankê sprawi³a 19-1atka z podinowroc³awskiej miejscowo¶ci. By³a trzecia w karabinie sportowym 60 strza³ów le¿±c.(...) Przegra³a tylko z A.Hatalsk± i mistrzyni± olimpijsk± z Atlanty'96 Renat± Mauer. Obie wystrzeli³y po 596 pkt., co by³o nowym rekordem kraju.
To nie by³y ostatnie "niespodzianki" w tym sezonie. Express Bydgoski zamie¶ci³ dwa tygodnie pó¼niej, 24.07. relacjê z Ogólnopolskiej Olimpiady M³odzie¿y w Czêstochowie...,"Takiej niespodzianki nie przewidzia³ nikt. Pierwszy dzieñ strzeleckich zmagañ i reprezentacja województwa kujawsko-pomorskiego wzbogaci³a siê o dwa z³ote medale. Sprawcami tak mi³ych niespodzianek byli: zawodniczka klubu LUKS Ko¶cielec Agnieszka Wlekliñska i zawodnik Tarczy Bydgoszcz Bartosz Laskowski....". Bardzo dobrze strzela³a tak¿e Anna Kardacz która zdoby³a br±zowy medal w trzech postawach, by³a to trzecia "niespodzianka" lipca 2000r.
Wyniki: 60L: I miejsce Agnieszka Wlekliñska 585pkt.,17 Brygida Kêdzierska 570 pkt.
3x20: III miejsce Anna Kardacz 554 pkt.,VI Agnieszka Wlekliñska 551 pkt., 12 Brygida Kêdzierska 541 pkt. kpn:IV Anna Kardacz 381 pkt.,.
   Do kompletu wyników z tego roku nale¿y jeszcze zaliczyæ medale na Mistrzostwach LOK w Tarnowie, z³oty Anny Kardacz w 3x20 560 pkt., srebrny w tej samej konkurencji Agnieszki Wlekliñskiej 550 pkt., oraz br±zowy Agnieszki w 60L 573 pkt.
Jak co roku dziewczêta wywalczy³y tak¿e trochê miejsc na podium w Mistrzostwach Okrêgu w strzelaniach z karabinka sportowego i pneumatycznego.
   Listopad i Grudzieñ to miesi±ce w których rozpoczyna siê rywalizacja o miejsca w Reprezentacji Narodowej na Mistrzostwa Europy. Dlatego tak wa¿ne s± zawody klasyfikacyjne w Zielonej Górze i Wroc³awiu.
We Wroc³awiu V by³a Ewa Kêdra 384 pkt., nie¼le te¿ strzeli³a Agnieszka Wlekliñska, która z wynikiem 383 pkt., by³a 8. W dniach 7-10.12.2000r. drugie Zawody Klasyfikacyjne odby³y siê w Zielonej Górze. Wyniki by³y wy¿sze, chocia¿ miejsca podobne. W pierwszym strzelaniu Ewa Kêdra uzyska³a rezultat 387 pkt., da³o to jej V lokatê, w drugim najlepsza z Ko¶cielca by³a Anna Kardacz, która z wynikiem 386 pkt., zajê³a 8 miejsce.
2001r.
   Wysokie miejsca na obu tych zawodach spowodowa³y, ¿e Ewa Kêdra zosta³a powo³ana na zawody miêdzynarodowe, które odby³y siê w Pil¼nie. Zawody strzeleckie "Grand Prix Pilzno" odby³y siê w dn.12-14.01.2001r. Ewa strzeli³a 392pkt., co da³o jej miejsce w finale w którym uzyska³a wynik 101,1 (wyrówna³a rekord ¿yciowy) i w sumie 8 miejsce.
Kolejne zawody miêdzynarodowe na które zosta³a powo³ana odby³y siê w duñskim Arhus trzy tygodnie pó¼niej. Najlepszy rezultat, który tam uzyska³a to w dn.9.02., 388 pkt., i 10 miejsce. Niestety wyniki które uzyska³a na tych zawodach nie da³y jej awansu do Kadry na Mistrzostwa Europy.
   2001r Okres startowy sezonu 2001 rozpoczêli¶my startem 10.03 w £odzi na Ogólnopolskich Zawodach Strzeleckich Kobiet z broni pneumatycznej. W kategorii juniorek I miejce zajê³a E.Kêdra 385pkt., II by³a A.Wlekliñska 384 pkt. Brygida Kêdzierska w kat. jun. m³odszych zajê³a VI lokatê 371 pkt.
   Kolejne zawody, IV Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie, Memoria³ mjr J.Wrzoska odby³y siê w Czêstochowie w dn.5-8.04. By³a to jednocze¶nie konsultacja szkoleniowa kadry olimpijskiej i narodowej Polski. Muszê tu wspomnieæ, ¿e od listopada 2000r w sk³ad Kadry Narodowej oprócz Ewy Kêdry wchodzi³y te nasze uczennice, które na OOM³odzie¿y zdoby³y medale, czyli Agnieszka Wlekliñska i Anna Kardacz. Jest to trochê "niesamowite", je¿eli okazuje siê, ¿e oko³o 30% trenuj±cych w sekcji strzeleckiej naszej szkole nale¿y do Kadry Narodowej.
   Wyniki, które uzyskali¶my by³y niez³e i pozwala³y z pewnym optymizmem patrzeæ na resztê sezonu. I w ksp 60L zajê³a Ewa Kêdra z wynikiem 589 pkt., wyprzedzi³a kolejn± zawodniczkê o 7 pkt. Agnieszka Wlekliñska by³a w tej konkurencji 9 z rezultatem 574 pkt. W trzech postawach zwyciê¿y³a Renata Mauer, na VI sklasyfikowano w wynikiem 557 pkt., Agnieszkê Wlekliñsk±, VII by³a Anna Kardacz 555 pkt.
   Kolejne zawody I Runda Pucharu Polski w Zielonej Górze w dn.19-22.04,by³y bardzo szczê¶liwe dla Brygidy Kêdzierskiej. Nasza najlepsza w tej chwili juniorka mlodsza, zajê³a II miejsce z wynikiem 592 pkt., jak siê okaza³o by³ to nowy Rekord Polski. VI by³a Ewa Kêdra 587 pkt. Kolejna konkurencja ,Ksp 3x20 i IV miejsce Ewy 566 pkt., oraz V Agnieszki 561 pkt (obie strzeli³y ¯yciówki).
Wziêli¶my tak¿e udzia³ w Miêdzynarodowych Mistrzostwach Wybrze¿a w strzelectwie sportowym. 27.04 odby³o siê strzelanie w trzech postawach, Agnieszka Wlekliñska zajê³a II miejsce 555 pkt., przegrywaj±c tylko z bia³orusink±. W kat.jun.m³.Brygida Kêdzierska by³a trzecia 544pkt. 28.04 odby³o siê strzelanie z karabinka pneumatycznego nasze juniorki m³odsze uplasowa³y siê na III i IV miejscu. Barbara Ptak i Brygida Kêdzierska strzeli³y po 378 pkt. W kolejnym dniu trzecia z konkurencji strzeleckich 60 le¿±c. Pierwsze miejsca wywalczy³y Agnieszka Wlekliñska 583 pkt., oraz w j.m³. Brygida Kêdzierska 581 pkt. W zawodach tych oprócz ekip z Bia³orusi, Litwy startowali tak¿e zawodnicy Kadry Narodowej.
Kolejne zawody w których brali¶my udzia³ to II Runda Pucharu Polski we Wroc³awiu w dn. 1 0-13.05. By³ to jeden z najlepszych naszych wystêpów.
   Karabinek sportowy 3x20: IV miejsce Agnieszka Wlekliñska 563 pkt.,V Anna Kardacz 557 pkt., 9 Ewa Kêdra 554 pkt., 11 Ma³gorzata Domagaiska 549 pkt.
W finale Agnieszka zajmujê³a II miejsce za A. Hatalsk±. Sukces tym cenniejszy, ¿e pokona³a trzy najlepsze w kraju seniorki ³±cznie z Renat± Mauer.
   Karabinek pneumatyczny: IV Anna Kardacz 388 pkt., VI Ewa Kêdra 388 pkt.
W finale, tym razem strzela³a Anna Kardacz zajmuj±c 6 miejsce z niewielk± strat±, bo 0,8 punktu do drugiej lokaty.
Karabin sportowy 60 l : II Anna Kardacz 587 pkt., IV Agnieszka Wlekliñska 585 pkt., 10 Ma³gorzata Domagaiska 580 pkt., 12 Ewa Kêdra 578 pkt.
    Trochê s³abszy wystêp Ewy t³umaczyæ trzeba tym, ¿e trenowa³a o wiele za ma³o, poniewa¿ przygotowywa³a siê do matury.
W dn.18.20.05 odbywa³y siê Miêdzynarodowe Zawody w Suhl (Niemcy). Powo³anie na ten wyjazd tym razem otrzyma³a Agnieszka Wlekliñska. Jej debiut w Kadrze Narodowej wypad³ bardzo dobrze. Dwukrotnie by³a najlepsz± z polskiej ekipy, dwa razy te¿ poprawia³a swoje rekordy ¿yciowe. Oto wyniki Agnieszki: 15 miejsce w kpn 389 pkt., 16 w 3x20 565 pkt., 15 w 60 I z wynikiem 577 pkt.
Ostatnia Runda Pucharu Polski zosta³a rozegrana w Bydgoszczy. Najlepsze wyniki uzyska³y:
E.Kêdra II w kpn.391 pkt., 7 by³a A.Wlekliñska 386 pkt. W ksp 3x20 7 miejsce zajê³a E.Kêdra 553 pkt., 8 M. Domagaiska 552 pkt .60 l V miejsce E.Kêdry 583 pkt.
   Teraz kolej na eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady M³odzie¿y, której fina³ w tym roku odbêdzie siê w Poznaniu. Odby³y siê dwa starty, pierwszy w Poznaniu w dn.16-20.05. Dobr± dyspozycjê potwierdzi³a Brygida Kêdzierska, która dwukrotnie zajê³a II miejsce. W ksp 60L uzyska³a 584 pkt., w 3x 20 555pkt. W ksp 60 L na 7 sklasyfikowano Krystynê Kêdziersk± z wynikiem 578 pkt., a na 17 Agnieszkê Mejnê 572 pkt. Na zawodach w Czêstochowie w trzech postawach 7 by³a Krystyna Kêdzierska 545 pkt, a w karabinku pneumatycznym 9 miejsce zajê³a z wynikiem 378 pkt., Barbara Ptak. Wszystkie zakwalifikowa³y siê do fina³u Olimpiady.
Mistrzostwa Polski Juniorów w Strzelectwie Sportowym 21-24.06.2001-Zielona Góra.
    Startowa³y w tych zawodach wszystkie nasze juniorki. Od razy trzeba powiedzieæ, ¿e bez powodzenia, chocia¿ osi±ga³y do¶æ wysokie wyniki. Poziom tych mistrzostw by³ naprawdê bardzo wysoki. Pada³y na nich wyniki, które na Zawodach o Puchar ¦wiata dawa³y by miejsca w czo³ówce.
   Karabin pneumatyczny: VI Ewa Kêdra 386 pkt.,(fina³ 101pkt), 8 Agnieszka Wlekliñska 386 pkt (fina³ 93,8-po¿yczony karabinek), 11 Ma³gorzata Domagaiska 383 pkt., Ksp 3x 20 ; 8 miejsce Agnieszka Wlekliñska 569 pkt, (fina³ 90,4), 9 Ewa Kêdra 565 pkt., 11 Ma³gorzata Domagaiska 563 pkt.
Kso 60 L: 10 miejsce Agnieszki Wlekliñskiej 588 pkt., 11 Anna Kardacz 586 pkt., 13 Ewa Kêdra 585 pkt.
Mistrzostwa Polski Kobiet i Mê¿czyzn ,Wroc³aw 28.06-1.07.2001r.
Ksp 60 I: Z³oty medal Agnieszka Wlekliñska 592 pkt., 12 miejsce Ma³gorzata Domagaiska 579 pkt.
Kpn: 10 Ma³gorzata Domagaiska 383 pkt.,12 Anna Kardacz 380 pkt.
Ksp 3x20 : 9 Anna Kardacz 563 pkt.,oraz Agnieszka Wlekliñska 563 pkt.

   Artyku³ z "Gazety Wyborczej" z 30.06. "Z³ota wKuli". Pawe³ Borowicki (Zawisza Bydgoszcz) i Agnieszka Wlekliñska (LUKS Ko¶cielec) zostali mistrzami Polski we Wroc³awiu.(...) Wlekliñska niespodziewanie triumfowa³a w karabinku sportowym 60 strza³ów le¿±c. Wystrzela³a 592 pkt., tyle samo co Ma³gorzata Bujak (AZS Czêstochowa). Zawodniczka klubu spod Inowroc³awia mia³a jednak lepsz± ostatni± seriê strza³ów i siêgnê³a po tytu³. Dopiero szósta by³a mistrzyni olimpijska a Atlanty i Sydney Renata Mauer-Ró¿añska- gorsza od Wlekliñskiej o 10 pkt.
   Jeszcze jeden artyku³ tym razem z "Przegl±du Sportowego", te¿ z 30.06."Sensacja".
Wroc³aw, 29.6. Renata Mauer-Ró¿añska nie zdoby³a z³otego medalu w pierwszym dniu strzeleckich mistrzostw Polski. Nie by³a te¿ druga i trzecia! W nieolimpijskiej karabinowej konkurencji 60 strza³ów le¿±c uplasowa³a siê dopiero na szóstym miejscu, przegrywaj±c z ma³o znan± Agnieszk± Wlekliñsk± a¿ 010 punktów.(...) Nowo kreowana mistrzyni kraju trenuje dopiero od dwóch lat. Szkoli siê w niewielkim klubie LUKS Ko¶cielec, którego a¿ cztery zawodniczki s± w krêgu zainteresowañ szkoleniowców kadry narodowej. Ma dopiero 18 lat, a do strzelectwa popchnê³y j± ponoæ rodzinne tradycje. Podczas pierwszej konkurencji Wroc³awskich mistrzostw Agnieszka strzela³a z po¿yczonego godzinê przed rozpoczêciem konkurencji karabinu. Klubu z Ko¶cielca nie staæ by³o na wyposa¿enie zawodniczki w sprzêt Ueden karabin zabra³a inna juniorka, która w tym czasie startowa³a w miêdzynarodowych zawodach w Pil¼nie). Tyle prasa. Wyja¶nia to w jakiej sytuacji czasem siê znajdujemy, posiadaj±c tylko jeden klasowy karabinek. ¦wiadczy to te¿ o klasie Agnieszki, która z karabinka innego typu potrafi³a tak dobrze strzeliæ. Trzeba dodaæ, ¿e karabinek po¿yczy³ Agnieszce trener kadry narodowej Andrzej Kijowski.
  Karabinek o którym by³a wcze¶niej mowa (kosztowa³ zreszt± 1l000z³), mia³a na Miêdzynarodowych Zawodach Nadziei Olimpijskich w Pil¼nie, które by³y rozgrywane w tym samym czasie Ewa Kêdra.
W karabinku sportowym 60 I uzyska³a taki sam wynik jak Agnieszka we Wroc³awiu, 592 pkt. i co te¿ by³o du¿± niespodziank± wygra³a t± konkurencjê. By³y to pierwsze zawody miêdzynarodowe na których nasza uczennica odnios³a tak du¿y sukces.
Pozosta³e wyniki Ewy z zawodów w Pil¼nie:3x20 570 pkt., 16 miejsce,kpn 388 i 21 lokata.

   W dniach 20-25 lipca odby³y siê ostatnie zawody w roku szkolnym 2000/1. By³ to fina³ VII Ogólnopolskiej Olimpiady M³odzie¿y w Strzelectwie "Wielkopolska 2001" w Poznaniu. Do fina³u zakwalifikowa³y siê wszystkie nasze trenuj±ce w sekcji uczennice z II kI T¯iGD tj.: Brygida Kêdzierska, Krystyna Kedzierska, Agnieszka Mejna i Barbara Ptak.
Rewelacyjnie spisa³a siê Brygida Kêdzierska, która zdoby³a z³oty medal w konkurencji 3x20 z wynikiem 558 pkt. Zwyciêstwo to jest tym cenniejsze, ¿e ta konkurencja jest w strzelectwie zdecydowanie naj trudniejsza. Po cichu liczyli¶my na to, ¿e Brygida zdobêdzie raczej medal w pierwszej konkurencji olimpiady tj. 60 le¿±c, (w tej konkurencji jest rekordzistk± kraju) ale okaza³o siê, ¿e by³o jeszcze lepiej. Jak wspomnia³em w pierwszym dniu zawodów odby³a siê konkurencja 601, po której Brygida odczuwa³a pewien niedosyt, poniewa¿ zajê³a dopiero 10 miejsce z wynikiem 576 pkt. Postanowi³a w nastêpnej konkurencji walczyæ "do upad³ego" o ka¿dy punkt, co uda³o jej siê znakomicie. Pozosta³e dziewczêta te¿ mia³y podobne do Brygidy rezultaty.
Krystyna Kêdzierska by³a 13 z tym samym rezultatem, a Agnieszka Mejna 16 z wynikiem o punkt gorszym tj.575. W trzecim dniu zawodów odby³o siê strzelanie w konkurencji 3x20 gdzie, jak ju¿ wspomnia³em, wspaniale wypad³a Brygida. Dobrze strzeli³a tak¿e Krystyna Kêdzierska, która z wynikiem 548 pkt zajê³a 10 miejsce, 22 by³a Agnieszka Mejna 538 pkt.
W ostatnim dniu zawodów w finale olimpiady startowa³a Barbara Ptak, niestety bez powodzenia (26 miejsce 364 pkt w kpn) w Grand Prix 8 miejsce w karabinku pneumatycznym z±jê³a Brygida Kêdzierska z wynikiem 377pkt .
Krótkie podsumowanie: aktualnie w sekcji strzeleckiej szkolnego klubu trenuje osiem dziewcz±t; cztery z nich s± medalistkami mistrzostw Polski w ró¿nych kategoriach wiekowych; trzy z nich,prawdopodobnie czwarta ju¿ nied³ugo, nale¿± do kadry narodowej, z czterech pozosta³ych dwie do kadry woj.kujawsko-pomorskiego; do jednej nale¿y rekord Polski;dwie wyje¿d¿a³y w sk³adzie kadry narodowej na zawody za granicê(jedna te zawody wygra³a);Czy mo¿e byæ jeszcze lepiej?
2002r.
   Prawdopodobnie mo¿e byæ lepiej, chocia¿ nie musi. Nowoczesny sprzêt kosztuje bardzo du¿o, wyjazdy s± coraz dro¿sze a niestety jest na to coraz mniej pieniêdzy.
Rok 2002 by³ dla sekcji strzeleckiej kolejnym "udanym" w do¶æ krótkiej historii naszej szko³y i klubu. Pocz±tek by³ bardzo obiecuj±cy. Agnieszka Wlekliñska zosta³a powo³ana na wyjazd zagraniczny, (po bardzo dobrych wystêpach na zawodach klasyfikacyjnych we Wroc³awiu i Zielonej Górze, jak pisa³em w " Aktualno¶ciach", Agnieszka wygra³a zawody, wynikiem 394 pkt., i 390 pkt., (poprawi³a rekord klubu o 2 punkty>.
Wyniki z roku 2001 przyczyni³y siê tak¿e do tego, ¿e obie z Brygid± Kêdziersk± znalaz³y siê w gronie laureatów na" Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Inowroc³awskiego".
Agnieszka Wlekliñska zaje³a drugie miejsce, Brygida Kedzierska by³a pi±ta. Pó¼niej te¿ by³o nie¼le. W kwietniu i w maju dziewczêta zajê³y kilka wysokich miejsc na zawodach ogólnopolskich, Agnieszka za¶ wyjecha³a dwa razy z kadr± narodow± za granicê. W czerwcu kolejny medal na najwa¿niejszej dla strzelców imprezie i kolejne zwyciêstwo w ogólnopolskich zawodach o "Srebrny Muszkiet", a przede wszystkim udzia³ w Mistrzostwach ¶wiata naszei naileoszei zawodniczki Ae:nieszki Wlekliñskiei.
   Teraz trochê szczegó³ów. W dniach 24-26.05 tradycyjnie ju¿, w Zielonej Górze odby³y siê Mistrzostwa Polski juniorów i tradycyjnie, bo po raz czwarty nie uda³o siê nam zdobyæ medalu. Pomimo dobrej formy i odpowiedniego przygotowania Agnieszce Wlekliñskiej uda³o siê wej¶æ dwa razy do fina³u, niestety zabrak³o szczê¶cia, a konkretnie 1 punktu, ¿eby zdobyæ medal. W karabinku sportowym zajê³a dwa razy VI miejsce. W konkurencji 60 I z wynikiem 590 pkt., oraz w 3x20 566pkt. Pozosta³e dziewczêta zajê³y te¿ wysokie miejsca. Anna Kardacz by³a dwukrotnie 10, 60 l 586 pkt., 3x20 562 pkt.
Brygida Kêdzierska by³a 13 w ksp 60 1585 pkt., Krystyna Kêdzierska zaje³a podobne miejsce w strzelaniu z trzech postaw z wynikiem 560 pkt. W czerwcu drugi medal "seniorski", a trzeci w mistrzostwach Polski, zdoby³a we Wroc³awiu Agnieszka Wlekliñska. W dn.7-8.06 odby³y siê Mistrzostwa Polski Seniorów, Agnieszka z wynikiem 588 zajê³a III miejsce w karabinku sportowym 60 l. By³ to bardzo wa¿ny medal, dziêki niemu podjêto decyzjê, ¿e Agnieszka pojedzie do LAHTII.
Jak wcze¶niej wspomnia³em, by³o to bardzo wa¿ne wydarzeniem dla naszej sekcji, tym bardziej, ¿e do tej pory Ewa Kêdra i Agnieszka Wlekliñska dwukrotnie mia³y szansê na wyjazdy na Mistrzostwa Europy, ale ich nie wykorzysta³y. Agnieszka zajê³a w Lahtii, w karabinku sportowym co prawda w 31 miejsce, ale udzia³ w takiej imprezie uczennicy z Ko¶cielca to, jeszcze raz trzeba podkre¶liæ, by³o co¶ niezwyk³ego !
   Po wakacjach, jak co roku, odby³y siê w Tarnowie Mistrzostwa Ligi Obrony Kraju. Start by³ wyj±tkowo udany, bo dziêki wynikom ca³ej ekipy nasz klub zaj±³ w klasyfikacji koñcowej 10 miejsce. W karabinie sportowym 3x20 srebrny medal zdoby³a Agnieszka Wlekliñska 552 pkt, br±zowy medal przypad³ Krystynie Kêdzierskiej 549 pkt, 4 miejsce zajê³a Barbara Ptak 547 pkt, 7 by³a Anna Kardacz 541 pkt, a 9 miejsce zajê³a Brygida Kêdzierska. W strzelaniu w pozycji le¿±cej srebro znowu wywalczy³a A. Wlekliñska 582 pkt, 8 by³a A. Kardacz 574 pkt, lOK. Kêdzierska i B. Kêdzierska 572 pkt. W karabinku pneumatycznym z³oto ustrzeli³a A Wlekliñska 388 pkt. 5 miejsce zajê³a B. Ptak 377 pkt, kolejne 6 miejsce dla A. Kardacz, która z osi±gnê³a identyczny wynik.
Poziom strzelectwa podnosi³ siê systematycznie, szczególnie by³o to widoczne w konkurencji "karabinek pneumatyczny". Producenci wprowadzali nowe modele karabinków na sprê¿one powietrze, niestety na taki sprzêt nie by³o pieniêdzy a obiecanki niektórych "wa¿nych osób" koñczy³y siê tylko na deklaracjach. W zawodach klasyfikacyjnych w strzelaninach z broni pneumatycznej, które odby³y siê w grudniu we Wroc³awiu A. Wlekliñska z wynikiem 386 by³a 12, A. Kardacz 384 zajê³a 15 lokatê. Zwyciê¿czynie w tych zawodach osi±ga³y rezultaty 396 i 395 pkt! W drugim dniu strzelañ Agnieszka i Ania strzelaj±c 384 i 383 pkt uplasowa³y siê na 19 i 20 miejscu. Mi³ym akcentem zakoñczy³ siê ten bardzo udany sezon, bowiem na mistrzostwach okrêgu kujawsko - pomorskiego w konkurencji Kpn 40 I miejsce zajê³a Barbara Ptak, 383pkt a druga by³a z tym samym wynikiem A. Wlekliñska.
Wspomnia³em ju¿ o nowych typach broni, teraz czas wspomnieæ o reorganizacji szkolnictwa, bo mia³o to bezpo¶redni wp³yw na "przysz³o¶æ" strzelectwa w naszej szkole. Po pierwsze pojawi³y siê gimnazja ( m³odzie¿ trafia do szkó³ ponadgimnazjalnych rok pó¼niej, rok pó¼niej rozpoczyna te¿ treningi), nauka w szko³ach ¶rednich uleg³a automatycznie skróceniu, mamy wiêc ca³y rok treningu mniej i w zasadzie nie ma ju¿ szans na dogonienie poziomu zawodników trenuj±cych w klubach ju¿ od I lub II klasy gimnazjum. W kolejnych latach musieli¶my tak¿e znacznie ograniczyæ liczbê startów w zawodach ogólnopolskich, koncentruj±c siê od roku 2004 na zawodach szkolnych.


                                                                                                                                           Oprac. Jaros³aw Cichowski
strona poprzednia
Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego przy Zespole Szkó³ Ponadgimnazjalnych w Ko¶cielcu


   Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego dzia³a w Ko¶cielcu od powstania szko³y czyli od 60 lat.
Zrzesza³ i zrzesza w swoich szeregach nauczycieli oraz pracowników administracji i obs³ugi. Funkcjê prezesa przez ten okres pe³nili:
Krystyna Urban, Zdzis³aw Gr±cki, Jerzy Sobczak, Lidia Janowska a przez ostatnie trzy kadencje El¿bieta RozkwitaIska. Przez wszystkie te lata cz³onkowie zwi±zku aktywnie uczestnicz± w ¿yciu szko³y oraz maja wp³yw na kszta³towanie w³a¶ciwego jej oblicza.
Zwi±zek pamiêta te¿ o wa¿nych wydarzeniach z ¿ycia swoich cz³onków takich jak: narodziny dziecka, jubileusze, odej¶cie na emeryturê, ¶mieræ bliskiej osoby czy te¿ pomoc w losowych sytuacjach ¿yciowych.
Organizacja nasza równie¿ troszczy siê i zabiega o utrzymanie stanowisk pracy.

                                                                                                                                          Oprac.El¿bieta Rozkwitalska
Licznik