powrót                                                   Historia szko³y

 

Zarys historii szko³y rolniczej w Ko¶cielcu

Po drugiej wojnie ¶wiatowej szkolnictwo i pozaszkolna o¶wiata rolnicza nadzorowane by³y przez ówczesne Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych, które nakre¶li³o szeroki program ich rozwoju.

W systemie edukacji rolniczej uwzglêdniono szko³y gminne bezinternatowe i szko³y powiatowe z internatem

Koncepcja zorganizowania szko³y rolniczej w Ko¶cielcu powsta³o w 1945r. Podstaw± do jej powo³ania by³ dekret PKWN z dnia 06.09.1944r., a nastêpnie oparte na tym dekrecie rozporz±dzenie wykonawcze Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 01.03.1945r. , które nak³ada³o na pe³nomocników do spraw reformy obowi±zek wydzielenia i zabezpieczenia na cele szkolnictwa rolniczego odpowiednich obiektów. W powiecie Inowroc³awskim przeznaczono na ten cel pa³ac w Ko¶cielcu zbudowany w 1949r. jako siedziba rodu Dêbskich. Wydzia³ O¶wiaty Rolniczej w Bydgoszczy 09.08.1945r. przej±³ zespó³ pa³acowo-parkowy oraz gospodarstwo rolne o powierzchni 100.89 ha, którego area³ powiêkszono w marcu 1946r do 126.47 ha. Decyzj± Wydzia³u przejêty obiekt przeznaczony zosta³ dla Pañstwowego ¯eñskiego Liceum Gospodarstwa Wiejskiego, które pierwszego naboru dokona³o 01 wrze¶nia 1946r.

Okoliczno¶ci w jakich przysz³o rozpocz±æ naukê by³y niezmiernie trudne. Brak wyposa¿enia i pomocy naukowych, niedostatek opa³u i o¶wietlenie naftowe obrazuj± w pe³ni spartañskie warunki pocz±tków dzia³alno¶ci szko³y.

Pierwszym dyrektorem zosta³a in¿. Jadwiga kowalska, która zaanga¿owa³a 3 nauczycielki. Liceum mia³o za zadanie kszta³ciæ przysz³e instruktorki i nauczycielki szkó³ rolniczych oraz pracownice agronomii spo³ecznej. Ukoñczenie szko³y uprawnia³o do wstêpu na wy¿sze uczelnie. Nauka trwa³a trzy lata i obejmowa³a przedmioty teoretyczne - ogólnokszta³c±ce i zawodowe oraz zajêcia praktyczne w dzia³ach:

- kuchni i piekarni;

- przetwórni owocowo - warzywno - miêsnej;

- ogrodzie;

- hodowli przy du¿ym i ma³ym inwentarzu,

- rolnictwie, prace polowe, organizacja pracy;

- w dziale porz±dków: pranie, konserwacja wnêtrz, mebli i odzie¿y.

Wa¿nym wydarzeniem w ¿yciu szko³y by³a elektryfikacja pa³acu, która wg. zapisu w Kronice szkolnej nast±pi³a 26 stycznia 1947r.

W roku szkolnym 1948/1949 nast±pi³a zmiana cyklu kszta³cenia z 3-letniego na 2-letni. Szko³a mog³a przyjmowaæ absolwentów gimnazjum posiadaj±cych tak zwan± ma³± maturê, powo³ano równie¿ klasê wstêpn± dla absolwentów Przysposobienia Rolniczo - Wojskowego z ca³ej Polski.

Rok szkolny 1949/1959 przynosi kolejn± reorganizacjê i powo³ano do ¿ycia Liceum Rolnicze Hodowli Ro¶lin. Nast±pi³a te¿ zmiana na stanowisku dyrektora, które obj±³ mgr in¿. Zygmunt Radziewicz. Liceum by³o jednym z siedmiu tego typu szkó³ w Polsce przyjmuj±cym m³odzie¿ po siedmiu klasach szko³y podstawowej i dwóch latach przysposobienia rolniczego. Uczniowie przechodzili klasê wstêpn± (wyrównawcz±) a nastêpnie rozpoczynali klasê I Liceum. W tym pionierskim okresie kadrê pedagogiczna tworzyli:

Ewa mazurek, Maria Kutowska, Maria Dudzik, Leokadia Januszewska, Irena Benedykciñska, W³adys³aw Folkowski i Antoni Le¶ny.

W roku szkolnym 1950/1951 utworzone zostaje Pañstwowe Dwuletnie koedukacyjne Liceum Rolnicze i w ³awach szkolnych obok dziewcz±t zasiedli m³odzieñcy w wieku od 18 do 30 lat. Kolejna zmianê przynosi rok szkolny 1952/1953, kiedy rozpoczêto rekrutacjê do 5-letniego Technikum Rolniczego dla absolwentów szkó³ podstawowych. W roku 1954 dyrektorem zostaje Zygmunt Wielowiejski, a jego poprzednik obejmuje funkcjê wizytatora o¶wiaty rolniczej w Bydgoszczy.

W roku nastêpnym zosta³ oddany do u¿ytku 6-klasowy budynek dydaktyczny typu pawilonowego. Poprawi³o to znacznie warunki nauki i dziêki temu pa³ac pe³ni ju¿ tylko rolê internatu i zaplecza administracyjnego szko³y.

Poziom organizacyjny szko³y ulega zmianie w 1958r. kiedy to decyzj± Wydzia³u O¶wiaty Rolniczej zostaje wstrzymany nabór do I klas Technikum. Powodem by³a maj±ca wej¶æ w ¿ycie reorganizacja szkolnictwa rolniczego. W roku nastêpnym rozpoczê³a dzia³alno¶æ Roczna ¯eñska Szko³a Rolniczo - Gospodarcza, które w opinii ¶rodowiska znana by³a jako "szko³a ¿on". Dziewczêta przygotowywa³y siê do pracy w gospodarstwach indywidualnych i uspo³ecznionych, poznaj±c zasady ¿ywienia cz³owieka, organizacje pracy domowej oraz podstawy hodowli.

Wartym odnotowania w ¿yciu szko³y by³ "Pierwszy Zjazd Absolwentów w 1960r. Zgromadzi³ on wielu uczestników, którzy koñczyli szko³ê w latach 1947-1959.

Dziêkuj±c gronu pedagogicznemu za wk³ad w przygotowanie do wykonywania zawodu, uczestnicy zjazdu zamiast kwiatów postanowili przekazaæ zebrane pieni±dze w kwocie 150z³. na rzecz Spo³ecznego Funduszu Budowy Szkó³.

W tym samym roku utworzono Technikum Rolnicze o 4-letnim okresie nauczania. W 1961r. odchodzi ostatnia klasa technikum 5-letniego, a w 1962r. ostatni rocznik szko³y rolniczo - gospodarskiej.

W roku szkolnym 1964/1965 powstaje trzyletnie technikum rolnicze na podbudowie zasadniczej szko³y rolniczej, które w tym kszta³cie przetrwa³o do 1980r. Zmianê na stanowisku dyrektora szko³y przynosi rok 1970, kiedy to dyr. Zygmunt Wielowiejski odchodzi na emeryturê. Jego nastêpc± mianowany zosta³ mgr in¿. Jerzy Frankiewicz.

Wychodz±c naprzeciw zapotrzebowaniu na wykszta³cona kadrê dla rolnictwa szko³a w 1971r. poszerza swoj± ofertê edukacyjn±, otwieraj±c Zaoczne i Telewizyjne Technikum Rolnicze. S³uchaczami zostaj± pracownicy PGR, Spó³dzielni Produkcyjnych, rolnicy indywidualni. Nauka odbywa³a siê systemem zjazdowym. Natomiast s³uchacze Technikum Telewizyjnego korzystali z audycji emitowanych w programie TV zaliczaj±c w szkole egzaminy semestralne.

Ranga szko³y znacznie wzros³a w 1975r po powo³aniu Zespo³u Szkó³ Centrum Kszta³cenia Rolniczego, w którego sk³ad wchodz±: Zasadnicza Szko³a Rolnicza w Inowroc³awiu, Zasadnicza Szko³a Rolnicza w Kobylnikach oraz Zasadnicza szko³a Mechanizacji Rolnictwa w Gniewkowie. Nowo otwarta placówka przejê³a ca³o¶æ o¶wiaty szkolnej i pozaszkolnej w regionie inowroc³awskim.

Do podstawowych zadañ zespo³u szkó³ rolniczych nale¿a³o wówczas:

- kszta³cenie m³odzie¿y w zawodach rolniczych na poziomie ¶rednim i zasadniczym,

- kszta³cenie pracuj±cych w rolnictwo w formie zaocznej, wieczorowej i eksternistycznej,

- doskonalenie i podnoszenie kwalifikacji pracowników przedsiêbiorstw uspo³ecznionych i rolników indywidualnych,

- udzielanie pomocy metodycznej organizatorom szkolenia i doskonalenia zawodowego w rejonie dzia³ania zespo³u,

- udzielanie pomocy dydaktycznej uczestnikom kursów kwalifikacyjnych

w realizacji ich programu,

- organizowanie i prowadzenie zespo³ów przysposobienia rolniczego,

- wspó³dzia³anie ze szko³ami gminnymi w zakresie orientacji zawodowej.

W nastêpnych latach pod nadzorem Oddzia³u O¶wiaty Rolniczej w Bydgoszczy powo³ano nowe jednostki szkolne. Z dniem 01 wrze¶nia 1978r. rozpoczê³o dzia³alno¶æ 5-letnie Technikum Rolnicze na podbudowie szko³y podstawowej oraz Policealne Studium Rolnicze.

W 1987r. po siedemnastu latach pe³nienia funkcji dyrektora ZSCKR w Ko¶cielcu przeszed³ na emeryturê mgr in¿. Jerzy Frankiewicz, a jego nastêpc± zosta³ mgr Mieczys³aw Ruchniak.

Uwzglêdniaj±c zmieniaj±c± siê sytuacje na rynku pracy w ko¶cieleckiej szkole uruchomiono z dniem 01 wrze¶nia 1987r. Zasadnicz± Szko³ê Ogrodnicz±, a od 01 wrze¶nia 1988r. Technikum Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego.

W dalszym ci±gu kontynuowana jest rozpoczêta w po³owie lat osiemdziesi±tych rozbudowa szko³y. Stan bazy dydaktycznej dla 350 uczniów i s³uchaczy wymaga podjêcia szybkich decyzji maj±cych na celu zakoñczenie tak potrzebnej ¶rodowisku inwestycji.

Przemiany ustrojowe i gospodarcze jaki zasz³y w kraju po 1989r. nie sprzyja³y dalszej intensyfikacji prac. Galopuj±ca inflacja szybko "zjad³a" uzyskane na budowê kredyty i inwestycjê wstrzymano. Spraw± pozyskania ¶rodków zainteresowali siê pos³owie Roman Bartoszcze i Jan Warjan, którzy spotkali siê z m³odzie¿± i pracownikami szko³y w pa¼dzierniku 1989r.

Rok szkolny 1990/1991 przynosi zmianê na stanowisku dyrektora, zostaje nim absolwent i d³ugoletni wicedyrektor szko³y mgr Tadeusz Zió³kowski. Z inicjatywy dyrektora i szkolnej "Solidarno¶ci" oraz pos³a Jana Warjana zaproszenie do z³o¿enia wizyty przyjê³a Anna Potok wiceminister Rolnictwa i Gospodarki ¯ywno¶ciowej. W pierwszych dniach maja 1991r. na spotkaniu z przedstawicielami rady Pedagogicznej, Komitetu Rodzicielskiego oraz m³odzie¿y zapewni³a, ¿e pomimo znanych trudno¶ci ministerstwo nie pozostawi szko³y z jej problemami. Wyrazi³a przekonanie, ¿e przy wsparciu finansowym ministerstwa, w ci±gu kilku lat Kujawy Zachodnie doczekaj± siê o¶rodka odpowiadaj±cego randze tego rolniczego regionu. Efektem wizyty Pani minister by³o przyznanie 3,5 mld z³ na kontynuowanie inwestycji. Oby takie rezultaty przynosi³y wszystkie wizyty tego typu.

7 listopada 1991r. spo³eczno¶æ szkolna go¶ci³a przebywaj±cego w Ko¶cielcu Prymasa Polski Kardyna³a Józefa Glempa. Ksi±dz Prymas ¿ywo interesowa³ siê problemami szko³y, a w bezpo¶redniej rozmowie pyta³ m³odzie¿ o postêpy w nauce, zainteresowania oraz dzia³alno¶æ pozaszkoln±.

Od 1 wrze¶nia po raz pierwszy w historii szko³y dyrektorem zosta³ kandydat wy³oniony w drodze konkursu. Funkcjê tê obj±³ mgr Jan Dankowski od 20 lat nauczyciel historii w ko¶cieleckiej szkole.

Zasadniczy rozwój bazy dydaktycznej przypada na lata 1993 - 2001r. w tym okresie oddano do u¿ytku nastêpuj±ce obiekty:

- budynek szkolny (23 sale dydaktyczne),

- internat dla 40 wychowanków,

- budynek mieszkalny (18 rodzinny),

- salê gimnastyczn±,

- centraln± kot³owniê,

- szklarniê,

- biologiczno - mechanicz± oczyszczalniê ¶cieków,

- kryt± strzelnicê.

Na realizacje czeka projekt dróg dojazdowych oraz boiska i kortów otwartych.

Nowoczesna baza dydaktyczna pozwoli³a udostêpniæ m³odzie¿y doskonale wyposa¿one pracownie:

- informatyki,

- produkcji ro¶linnej,

- produkcji zwierzêcej,

- ekonomiki i organizacji rolnictwa,

- kroju i szycia,

- gospodarstwa domowego,

- chemii,

- biologii,

- przysposobienia obronnego,

- jêzyka polskiego,

- matematyki i fizyki,

- biblioteki z czytelni±.

W 1994r. ponownie odwiedzi³ nasz± szko³ê Kardyna³ Józef Glemp, który dokona³ uroczystego po¶wiêcenia obiektów dydaktycznych.

Podstawowym celem kszta³cenia w naszej szkole jest absolwent sprawdzaj±cy siê w roli dobrego organizatora, kierownika produkcji i mened¿era, który umie znale¼æ siê w nowej rzeczywisto¶ci ekonomicznej. Wysoki poziom kszta³cenia znajduje potwierdzenie w wynikach uczniów startuj±cych w Olimpiadach Rolniczych i przedmiotowych, a wielu z nich otrzyma³o indeksy uczelni rolniczych bez konieczno¶ci zdawania egzaminów wstêpnych.

Wed³ug stanu z 01 wrze¶nia 2001r. w sk³ad Zespo³u Szkó³ Centrum Kszta³cenia Rolniczego w Ko¶cielcu wchodzi³y nastêpuj±ce szko³y:

Naukê kontynuowa³o 499 uczniów i 35 s³uchaczy w 18 oddzia³ach.

 

oprac. Jan Dankowski

powrót